Walizka bez rączki: Francja nie wyklucza uratowania Atosu poprzez nacjonalizację

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Atos ogłosił, że podpisał umowę z ALTEN SA na sprzedaż swojej jednostki biznesowej firmie Worldgrid za 270 milionów dolarów. Worldgrid świadczy usługi doradcze i inżynieryjne dla przedsiębiorstw energetycznych i użyteczności publicznej, ale kwota ta nie jest wystarczająca, aby poprawić sytuację finansową firmy. Rząd francuski jest gotowy wesprzeć finansowo firmę i ponownie rozważa nacjonalizację jako jedną z możliwych opcji przezwyciężenia kryzysu.

Według doniesień ALTEN jest renomowanym graczem w branży IT i inżynieryjnej, posiadającym wiedzę specjalistyczną w branżach energetycznej i użyteczności publicznej. Transakcja nie będzie miała wpływu na strategiczną obsługę klienta Worldgrid. Transakcja uzyskała już zgodę organów regulacyjnych i zostanie sfinalizowana do końca 2024 r. ALTEN zatrudnia obecnie około 1100 pracowników. W 2023 roku jej przychody wyniosły około 170 milionów euro.

Źródło obrazu: Marek Studziński / Unsplash

Kwota otrzymana z transakcji jest zbyt mała, aby rozwiązać problemy finansowe francuskiej firmy. W zeszłym tygodniu Francja zintensyfikowała wysiłki, aby naprawić sytuację Atos, który w dalszym ciągu boryka się z trudnościami finansowymi i jest w trakcie restrukturyzacji.

Parlamentarna komisja finansów kraju poinformowała, że ​​przyjęła poprawkę do rozpatrywanego obecnie przez parlamentarzystów projektu ustawy o finansach na rok 2025, która umożliwiłaby nacjonalizację Atos. „Atos jest w złym stanie” – czytamy w nocie wyjaśniającej. „Firma ma dług w wysokości 5 miliardów euro. Wynika to ze strategii przejęć i ekspansji firmy, która ostatecznie ją osłabiła”. Jak podało źródło The Register, odbędzie się głosowanie nad tą ustawą, więc jest zbyt wcześnie, aby mówić o jakichkolwiek decyzjach.

Źródło obrazu: Jametlene Reskp / Unsplash

W zeszłym tygodniu rząd francuski ogłosił również rundę finansowania Atos z Funduszu Rozwoju Gospodarczego i Społecznego, twierdząc, że inwestycja zapewni państwu uprzywilejowane udziały w przedsiębiorstwie. Antoine Armand, Minister Gospodarki, Finansów i Przemysłu Francji, zauważył, że dzięki temu państwo zyska większą kontrolę nad działalnością i decyzjami firmy. Stwierdził także, że działania te gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa niezbędny dla suwerenności kraju i pokazują „zdolność państwa do wdrożenia niezbędnych środków ochronnych w spółkach prowadzących działalność strategiczną”.

Atos zakończył pierwszą połowę roku stratą w wysokości 1,9 miliarda euro i ma dług w wysokości 4,2 miliarda euro. Firma za swoje niepowodzenia obwinia „ciągłą słabość rynku w Ameryce i Europie Środkowej”, ale przewiduje, że nadchodzą lepsze czasy. Jak uważa The Register, rząd ryzykuje otrzymanie „walizki bez rączki”. Wystarczy przypomnieć, że 25 lat temu cena akcji Atosu wynosiła prawie 150 euro za sztukę, a na poniedziałkowym zamknięciu notowań cena akcji spółki wynosiła 0,67 euro.

Powiązane materiały:

Siedmiu dyrektorów generalnych Atos jest zaskoczonych: tonący francuski gigant IT mianował kolejnego dyrektora generalnego Fatalny pech: władze francuskie odmówiły zakupu majątku tonącego Atosa Indie uruchomiły pięć superkomputerów w ciągu dwóch dni APNIC: przejście na IPv6, jak się okazało, nie jest już takie konieczne Nebius, były Yandex, zwiększył kwartalne przychody prawie 9-krotnie

Źródła:

Theregister.com Dzieje

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz