W zeszłym roku przychody NVIDIA wzrosły o 126% do 60,9 miliarda dolarów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
8 min. czytania

Dynamika kwartalnych przychodów NVIDII, które wzrosły o 265% do rekordowego poziomu 22,1 miliarda dolarów i przekroczyły oczekiwania analityków, przyczyniły się do wzrostu kursu akcji spółki po zamknięciu sesji o 9,07%. Roczne przychody firmy również imponowały dynamiką: wzrosły o 126% do rekordowej kwoty 60,9 miliarda dolarów, z czego trzy czwarte pochodziło z segmentu serwerów.

W komunikacie prasowym podkreślono, że przychody NVIDII z serwerów w czwartym kwartale finansowym 2024 r., który kalendarz firmy zakończył się już z końcem stycznia, również osiągnęły rekordową wysokość 18,4 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 27% sekwencyjnie i wzrost o 409% rok do roku. Zysk firmy NVIDIA na akcję w tym kwartale wzrósł o 586% do 4,93 USD na zasadach GAAP i o 486% do 5,16 USD na zasadach innych niż GAAP.

Założyciel i dyrektor generalny firmy NVIDIA, Jensen Huang, powiedział w swoim przemówieniu otwierającym wydarzenie: „Akceleracja obliczeniowa i generatywna sztuczna inteligencja osiągnęły punkt zwrotny. Popyt rośnie na całym świecie, we wszystkich firmach, branżach i krajach. Zauważył również, że wprowadzona sześć lat temu platforma NVIDIA RTX dotarła od tego czasu nie tylko do 100 milionów graczy i twórców treści, ale stała się również popularną platformą generatywnej sztucznej inteligencji. W tym roku, zgodnie z obietnicą dyrektora generalnego NVIDIA, rozpoczną się nowe, główne cykle produktowe.

Kwartalne przychody firmy jako całości wzrosły sekwencyjnie o 22% do 22,1 miliarda dolarów, a wzrost rok do roku wyniósł 265%. Marża zysku za rok wzrosła według GAAP z 63,3 do 76%, koszty operacyjne wzrosły o 23% do 3,2 miliarda dolarów. Zysk operacyjny firmy w ostatnim kwartale wzrósł ponad dziesięciokrotnie do 13,6 miliarda dolarów, zysk netto wzrósł o 769% do 12,3 dolarów miliarda, stosując metody GAAP.

Wyniki roku pod względem dynamiki kluczowych wskaźników były bardziej powściągliwe. Przychody wzrosły o 126% do 60,9 miliarda dolarów, marża zysku wzrosła z 56,9 do 72,7%, koszty operacyjne wzrosły o 2% do 11,3 miliarda dolarów Zysk operacyjny GAAP wzrósł o 681% do 33 miliardów dolarów, zysk netto wzrósł o 581% do 29,8 miliarda dolarów, a zysk na udział wzrósł o 586% do 11,93 USD.

W bieżącym kwartale NVIDIA spodziewa się przychodów w wysokości około 24 miliardów dolarów i marży zysku w przedziale od 76,3 do 77%, w zależności od metodologii obliczeń. Podczas wydarzenia sprawozdawczego założyciel firmy wyraził pewność, że podstawowe warunki przyczynią się do dalszego wzrostu wyników finansowych NVIDIA nie tylko w bieżącym roku finansowym, ale także w kolejnych. Według niego jednym z podstawowych trendów pozostanie przesunięcie popytu z procesorów centralnych na akceleratory obliczeniowe oparte na GPU. W czwartym kwartale duzi dostawcy usług w chmurze odpowiadali za ponad połowę przychodów z serwerów NVIDIA. Amerykańskie sankcje spowodowały, że przychody serwerowe NVIDII w Chinach znacząco spadły i na koniec całego ubiegłego roku obszar ten stanowił nie więcej niż 14% przychodów serwerowych firmy z dotychczasowych 19%. Jednak w wartościach bezwzględnych przychody NVIDII w Chinach wzrosły na koniec roku z 5,8 do 10,3 miliarda dolarów; kraj ten stanowi około jednej piątej całkowitych przychodów firmy. NVIDIA dostarcza obecnie chińskim klientom próbki nowych akceleratorów, które przygotowano z uwzględnieniem nowych ograniczeń eksportowych USA wprowadzonych w październiku ubiegłego roku. Według wyników ostatniego kwartału w segmencie serwerów udział Chin w strukturze przychodów NVIDII spadł do 4-6% i zdaniem zarządu firmy utrzyma się na tym poziomie w bieżącym kwartale.

Motorem przychodów NVIDII zarówno w ostatnim kwartale, jak i na koniec roku był segment serwerów. Kwartalne przychody w tym obszarze wzrosły o 409% rok do roku do 18,4 miliarda dolarów, a roczne przychody wzrosły o 217% do 47,5 miliarda dolarów. W połączeniu z rozwiązaniami sieciowymi firma NVIDIA sprzedała na koniec roku komponenty komputerowe o łącznej wartości 47,4 miliarda dolarów. udział samych rozwiązań graficznych zapewnił jedynie 13,5 miliarda dolarów rocznych przychodów, ale nawet tutaj nastąpił wzrost o 14%. W ciągu ostatniego kwartału przychody NVIDIA ze sprzedaży rozwiązań graficznych wzrosły o 77% do 4,2 miliarda dolarów, podczas gdy akceleratory komputerowe i komponenty sieciowe wyniosły 17,9 miliarda dolarów.

Przychody NVIDII z gier w ostatnim kwartale utrzymały się na poziomie poprzedniego kwartału, jednak rok do roku wzrosły o 56% do 2,87 miliarda dolarów. Na koniec całego roku segment gier wzrósł o 15% do 10,45 miliarda dolarów. Według Przedstawiciele firmy NVIDIA, pozytywną dynamikę zapewniła normalizacja sytuacji z popytem po kryzysie nadprodukcji, pozytywny wpływ w ciągu kwartału miała także premiera kart graficznych z rodziny GeForce RTX 40 SUPER.

Rozwiązania do profesjonalnej wizualizacji zwiększyły przychody o 105% do 463 milionów dolarów na koniec kwartału, ale na koniec roku wzrost był ograniczony do 1%. Działalność motoryzacyjna wzrosła w czwartym kwartale sekwencyjnie jedynie o 8%, do 281 milionów dolarów, w porównaniu z 4% spadkiem przychodów rok do roku. Na koniec roku biznes motoryzacyjny NVIDIA zwiększył swoje przychody o 21% do 1,1 miliarda dolarów.Ogólny trend jest taki, że popyt na komponenty NVIDIA do aktywnych systemów wspomagania kierowcy rośnie.

Dyrektor finansowy firmy, Colette Kress, powiedziała, że ​​popyt na obecne generacje akceleratorów obliczeniowych w dalszym ciągu przewyższa podaż, chociaż NVIDIA w dalszym ciągu aktywnie zwiększa wielkość dostaw. Zdaniem zarządu firmy, po wprowadzeniu na rynek w tym roku produktów nowej generacji, którymi są akceleratory B100, również będzie ich brakowało. Tym samym niedobory komponentów przyspieszających działanie systemów sztucznej inteligencji utrzymają się co najmniej do końca tego roku.

Jak zasugerował Huang, flota serwerów podwoi się w ciągu najbliższych pięciu lat, co będzie stanowić dla uczestników rynku coroczną szansę na zwiększenie przychodów o setki miliardów dolarów. Firma musiała przyznać, że otrzymała już zapytania od organów antymonopolowych z Francji, Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Chin w sprawie prób przezwyciężenia niedoborów i normalizacji cen akceleratorów obliczeniowych. Oczekuje, że źródła wniosków nie będą ograniczone do tych krajów i regionów.

Ponieważ zarząd nie wyraził powodu do ograniczenia popytu na swoje akceleratory, a wyniki finansowe za kwartał przekroczyły oczekiwania analityków, w połączeniu z korzystniejszą prognozą na bieżący kwartał, akcje NVIDIA zaczęły rosnąć jeszcze przed otwarciem nowej sesji giełdowej. W momencie przygotowania materiału do publikacji notowania wzrosły o 9,07% w porównaniu z poziomem zamknięcia do 735,94 dolarów za akcję. W sumie od początku roku akcje NVIDII zwyżkowały o 36,25%.

Źródła:

Bloomberga Reutera NVIDIA CNBC Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Akcje NVIDIA stały się najczęściej sprzedawanymi i kupowanymi w USA – Tesla została w tyle NVIDIA będzie gospodarzem „konferencji numer jeden dla twórców sztucznej inteligencji” – GTC 2024 rozpoczyna się 18 marca Globalna sprzedaż półprzewodników wykazuje największy wzrost od 20 lat Chińscy producenci paneli słonecznych niszczą europejskich konkurentów, ale Bruksela nie wie, co z tym zrobić Roboty przypominające człowieka 1X Eve wykazały pełną autonomię w codziennych zadaniach Tower Semiconductor jest gotowa wydać 8 miliardów dolarów na budowę fabryki produkującej chipy w Indiach

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz