Udział Chin w rynku wynoszący 39% w całkowitych przychodach ogłoszony na ostatniej konferencji ASML dotyczącej wyników kwartalnych nie jest zjawiskiem wyjątkowym w przypadku tego dostawcy skanerów litograficznych. Statystyki American Lam Research mówią, że w ostatnim kwartale chińscy klienci odpowiadali za 40% jej przychodów.
Zasób South China Morning Post prześledził dynamikę przychodów amerykańskiego dostawcy sprzętu do wytrawiania płytek krzemowych Lam Research do Chin i odkrył, że w drugim kwartale ubiegłego roku kierunek ten stanowił 26% całkowitych przychodów firmy, w w trzecim kwartale udział Chin wzrósł do 48%, a w czwartym ograniczył się do 40%. Warto zauważyć, że rok temu Chiny i Korea Południowa zachowały parytet pod względem znaczenia dla Lam Research, każde z nich odpowiada za 22% przychodów firmy. Następnie wpływy Chin tylko wzrosły, gdyż w czwartym kwartale Korea Południowa wygenerowała zaledwie 19% przychodów firmy, a Japonia zajęła trzecie miejsce z 14%.
Jak już informowaliśmy, w zeszłym kwartale ASML uzyskało 39% swoich przychodów z Chin, zapewniając tym samym przewagę Chin nad Tajwanem, Japonią i Koreą Południową. W trzecim kwartale udział Chin w strukturze przychodów tego holenderskiego producenta sprzętu litograficznego był również wyższy niż w czwartym i wyniósł 46%. Można postawić tezę, że zaostrzające się amerykańskie sankcje wpływają na dynamikę dostaw sprzętu litograficznego do Chin, a miało to miejsce właśnie jesienią ubiegłego roku. Za cały rok 2023 udział przychodów ASML generowanych w Chinach wzrósł z 14 do 29% w porównaniu do roku 2022. W ubiegłym roku, jak wyjaśnia zarząd AMSL, spółka musiała zrealizować zamówienia złożone do końca 2022 roku.
Chińskie statystyki celne osobno wykazały, że od września do grudnia Chiny otrzymały z Holandii o 47% mniej systemów litograficznych, a pod względem wartości import spadł o 72% do 58,8 miliarda dolarów. W tym samym czasie wzrosły dostawy sprzętu do czyszczenia płytek krzemowych do Chin o 667% do 3,85 miliarda dolarów, zatem nie można mówić o występowaniu trendów jednokierunkowych.
Analitycy zauważają, że ogólny wzrost przychodów ASML w ostatnim kwartale w dużej mierze odzwierciedla sytuację na rynku pamięci HBM, ponieważ jej producenci pośpieszyli z aktywnym zwiększaniem wolumenów produkcji i zakupami sprzętu w kontekście boomu na systemy sztucznej inteligencji. W tym przypadku wydanie HBM wymaga skanerów EUV, które przynoszą ASML duże przychody ze względu na ich wysoki koszt.