W przyszłym roku przedsiębiorstwo NM-Tech z Zelenogradu rozpocznie uruchamianie projektów poświęconych produkcji chipów do kart SIM, tokenów podpisu elektronicznego, paszportów międzynarodowych, kart bankowych i transportowych. Do 2030 roku firma spodziewa się, że łączny zysk ze sprzedaży tych produktów przekroczy 3 biliony rubli – eksperci, z którymi rozmawiał Kommersant, uważają ten cel za możliwy do osiągnięcia.
Na stronie internetowej podmoskiewskiego zakładu NM-Tech pojawił się opis czterech nowych projektów. Jest to produkcja mikroukładów do znaczników UHF, które znajdują zastosowanie w transporcie i innych kartach – prace badawczo-rozwojowe (R&D) nad nim rozpoczną się w 2025 r., wdrożenie rozpocznie się w 2027 r.; oczekiwana sprzedaż – 4,8 miliarda rubli. Bezpieczne mikroukłady do kart SIM i chipów M2M do urządzeń Internetu rzeczy: badania i rozwój w 2026 r., sprzedaż w 2028 r., sprzedaż – 7,3 miliarda rubli. Projekt produkcji mikroukładów U-chip stosowanych w paszportach międzynarodowych: prace badawczo-rozwojowe w 2027 r., wdrożenie w 2029 r., sprzedaż – 3,9 miliarda rubli. Produkcja seryjna chipów do tokenów USB z obsługą podpisu elektronicznego: prace badawczo-rozwojowe w 2028 r., sprzedaż w 2030 r., wielkość sprzedaży – prawie 3 biliony rubli.
W maju 2019 roku zarejestrowano spółkę NM-Tech LLC; dostęp do informacji o jego właścicielach i menedżerach w Jednolitym Państwowym Rejestrze Podmiotów Prawnych jest zamknięty. W 2022 roku organizacja zawarła umowę z Grupą Firm Element na udoskonalenie produkcji chipów do paszportów i kart bankowych w przedsiębiorstwie Angstrem-T (własność NM-Tech). Na koniec 2023 roku firma otrzymała 231 milionów rubli. dochód przy stracie netto w wysokości 3,3 miliarda rubli. Na początku sierpnia firma zarejestrowała dwa patenty na topologie chipów dla kart SIM i tagów UHF; Kapitał zakładowy został latem podwojony do 238 miliardów rubli. Wszystkie te produkty zakład Angstrem-T produkował do 2022 roku, jednak ze względu na sankcje produkcja musiała zostać wstrzymana. Wznowiona zostanie w związku z koniecznością lokalizacji produkcji kart bankowych, SIM, karnetów i innych komponentów od 2026 roku.
Roczny obrót kartami SIM w Rosji szacowany jest na 100–150 mln sztuk – ich wartość rośnie od początku 2022 roku. Teraz kupowane są głównie w Chinach, ale w niewielkich ilościach zamawia się je także u rosyjskich dostawców – twierdzą eksperci, z którymi rozmawiał Kommersant. Uruchomienie ich krajowej produkcji pozwoli zwiększyć konkurencję na rynku i zmniejszyć zależność od importu, choć nie można pominąć takich aspektów, jak wymagania techniczne i warunki finansowe dostaw. Oczekiwania finansowe NM-Tech związane z realizacją projektów są realistyczne, ponieważ w Rosji istnieje popyt na te produkty. Przed wydarzeniami na Ukrainie chipy do tych produktów kupowano głównie od holenderskiej firmy NXP Semiconductors, a teraz Rosja będzie mogła je eksportować – potencjalnymi nabywcami są państwa „pod presją sankcji” oraz kraje Globalnego Południa. Początkowo produkty rosyjskie będą droższe od chińskich, ale wraz ze wzrostem produkcji ceny się wyrównają.