W USA zaczęto drukować pełnoprawne baterie litowe o dowolnym kształcie na drukarce 3D

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Młoda amerykańska firma Sakuu ogłosiła pomyślne wydrukowanie w 3D w pełni działających baterii litowych o dowolnym kształcie. Prace są z powodzeniem i konsekwentnie prowadzone od grudnia 2022 roku. Technologia jest dostępna zarówno do licencjonowania produkcji baterii tradycyjną metodą rolkową, jak i do organizacji megafabryk do produkcji baterii na firmowych drukarkach 3D. Nie ma ograniczeń produkcyjnych.

U podstaw rozwoju Sakuu leży technologia suchej produkcji baterii zawierających lit, stworzona w murach Massachusetts Institute of Technology. Elon Musk próbował zastosować podobną technologię do produkcji akumulatorów, ale nie udało mu się. Główną cechą metody suchej jest to, że do przygotowania składników chemicznych akumulatorów nie są potrzebne rozpuszczalniki i odpowiednio długie suszenie po impregnacji, a to oznacza ogromne zużycie energii elektrycznej do suszarni.

Technologia druku Sakuu jest zaimplementowana w platformie drukarek Kavian. Platforma ta jest łatwa do powielenia i na jej podstawie można organizować masową produkcję baterii zawierających lit. Oprócz procesu produkcji na sucho, platforma wyróżnia się dostępnością konfiguracji konstrukcji akumulatorów. Kształt i konstrukcja baterii może być dowolna, biorąc pod uwagę rozmieszczenie czujników temperatury, podzespołów i radiatora.

Z kolei dokładne dopasowanie kształtu akumulatora do siedziska, a także możliwość jego dowolnej konfiguracji i objętości, pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną objętość i osiągnąć maksymalną pojemność energetyczną. Jest to podobne do tego, jak Elon Musk zamierza wbudować akumulatory w podwozia samochodów, czyniąc je nieusuwalnymi, ale jak najbardziej pojemnymi.

Według Sakuu, drukowane akumulatory osiągną gęstość energii na poziomie 800-1000 Wh/L przy zachowaniu wysokich cykli ładowania i charakterystyki prądowej. Platforma Kavian będzie mogła drukować od początku do końca, od konwencjonalnych akumulatorów litowo-jonowych po akumulatory litowo-metalowe i ze stałym elektrolitem. Producenci dowolnego sprzętu i elektroniki, od gospodarstwa domowego po przemysł lotniczy, mogą korzystać z platformy drukarki według własnego uznania. Wszystko jest bardzo wygodne, niedrogie i zapewni taki przełom w produkcji akumulatorów trakcyjnych, o jakim tradycyjny przemysł akumulatorowy nigdy nie śnił.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz