W Stanach Zjednoczonych zostanie zbudowany akumulator o mocy 1 MW i potencjalnej całkowitej sprawności na poziomie 100%.

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W USA rozpoczyna się projekt stworzenia magazynu energii w oparciu o generator ciepła. Pieniądze na budowę pochodziły częściowo od firmy inwestycyjnej Billa Gatesa. Czynnikiem chłodzącym będzie stopiona cyna, a magazynem ciepła będą pręty grafitowe w środowisku argonu. Sprawność elektryczna systemu przekroczy 40%, a ogólna sprawność osiągnie 100%.

W pierwszej rundzie zbiórki Fourth Power zebrało 19 milionów dolarów od DCVC, Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa i konsorcjum Black Venture Capital. Za te pieniądze deweloper rozbuduje kadrę inżynierską i wybuduje pilotażową elektrownię o mocy 1 MW na przedmieściach Bostonu mniej więcej w 2026 roku.

System magazynowania energii cieplnej będzie zasilany światłem słonecznym i według doniesień będzie mógł działać w temperaturze o połowę niższej niż w poprzednich podobnych konstrukcjach. Ciepło słoneczne stopi cynę, której przepływ poprzez unikalną infrastrukturę będzie przekazywać ciepło do grafitowych urządzeń magazynujących. Grafit nagrzewa się do temperatury 2400°C. Aby zminimalizować straty ciepła, w pomieszczeniu magazynowym będzie utrzymywana atmosfera argonu.

Energia elektryczna będzie wytwarzana przez opatentowane ogniwa termofotowoltaiczne (TPV), które w zasadzie przypominają ogniwa fotowoltaiczne konwencjonalnego ogniwa słonecznego, z tą różnicą, że będą wrażliwe na światło podczerwone emitowane przez rozpalony do białości grafit. Deklarowana wydajność prototypów TPV firmy sięga 41% i zostanie zwiększona do 50%. Jeśli ciepło zostanie wykorzystane podczas procesu odzysku, na przykład do procesów technologicznych w produkcji, wówczas ogólna wydajność systemu obiecuje wzrosnąć do 100%.

Uruchomienie instalacji pilotażowej pozwoli nam ocenić możliwości skalowania projektu. Otworzy to drogę do instalacji o mocy 100 MW, którą firma obiecuje zbudować do 2028 roku. Stosunkowo niedrogie komponenty w postaci cyny i grafitu, a także względna łatwość tworzenia i konserwacji sprawiają, że tego typu urządzenia magazynujące energię są dziesięciokrotnie tańsze niż systemy magazynowania baterii litowych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz