W Rosji zablokowanych jest 167 usług VPN, a na „białej liście” znajduje się 17,5 tys. adresów IP

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

W ramach przeciwdziałania zagrożeniom dla stabilności, bezpieczeństwa i integralności sieci komunikacyjnej w Rosji zablokowano około 170 VPN i ponad 200 usług e-mail. Wskazują na to dane Centrum Monitoringu i Kontroli Sieci Łączności Publicznej (CMU SSOP).

Wspomniane dane zostały zaprezentowane w prezentacji Siergieja Chutorcewa, dyrektora Centralnego Centrum Badań Medycznych SSOP, którą zademonstrował w ramach specjalistycznego forum „Spectrum-2023” odbywającego się w Soczi. Z informacji zawartych w prezentacji wynika, że ​​obecnie w ramach przeciwdziałania zagrożeniom dla bezpieczeństwa i stabilności Runetu funkcjonuje 167 usług VPN, ponad 590 tys. zasobów informacyjnych, ponad 200 serwisów pocztowych, ponad 2 tys. witryn phishingowych , ponad 84 aplikacje i ponad 20 centrów dystrybucji szkodliwego oprogramowania. Ponadto ponad 17,5 tys. adresów IP znajduje się na tzw. „białej liście” i wyłączonych z filtrowania.

TsMU SSOP powstało na bazie „Głównego Centrum Częstotliwości Radiowych” podległego Roskomnadzorowi w ramach wdrażania ustawy o suwerennym Runecie w celu scentralizowanego zarządzania publiczną siecią łączności za pomocą technicznych środków przeciwdziałania zagrożeniom. Na początku tygodnia szef Roskomnadzoru Andriej Lipow powiedział, że regulator nie zauważa ogromnych problemów z usługami VPN firm korzystających z nich do pracy, a wszelkie pojawiające się trudności są rozwiązywane w ciągu trzech godzin.

W zeszłym tygodniu Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego podało, że firmy korzystające w swojej pracy z usług VPN mogą napotkać trudności w związku z blokowaniem zasobów zabronionych w kraju. Aby rozwiązać takie problemy, zalecono skontaktowanie się z Roskomnadzorem lub działami branżowymi. Jeżeli problemu nie udało się rozwiązać, firmy proszone były o bezpośredni kontakt z Ministerstwem Rozwoju Cyfrowego.

Problemy, na jakie napotykają firmy korzystające z usług VPN, wynikają z faktu, że od sierpnia tego roku Roskomnadzor blokuje usługi VPN nie po adresach IP, a po protokołach, m.in. OpenVPN, IKEv2 i WireGuard. Blokady mogą dotknąć firmy korzystające z VPN w celu zapewnienia bezpiecznych połączeń ze swoimi systemami pracownikom pracującym zdalnie.

Roskomnadzor zalecił firmom przyspieszenie transferu systemów informatycznych i protokołów wspierających wewnętrzne procesy biznesowe do infrastruktury zlokalizowanej w Rosji. Wynika to z faktu, że korzystanie z usług VPN działających poprzez zagraniczne serwery niesie ze sobą ryzyko wycieku danych.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz