Zdaniem analityków Strategy Partners, rosyjski rynek oprogramowania inżynierskiego (wykorzystywanego głównie w obsłudze krytycznej infrastruktury informatycznej, budownictwie itp.) w tym roku po raz pierwszy od dwóch lat pokaże wzrost i wyniesie 50 miliardów rubli. Przyczyną dodatniej dynamiki jest ożywienie obszarów wykorzystania tego rodzaju oprogramowania, przede wszystkim w inżynierii mechanicznej i budownictwie, a więc w branżach, które rozwijają się szybciej niż rosyjska gospodarka.
Zaznacza się, że rynek oprogramowania inżynierskiego powrócił do wzrostu po raz pierwszy od dwóch lat: w 2022 roku wolumen segmentu wyniósł 46 miliardów rubli, a w 2023 roku – 41 miliardów rubli. Analitycy spodziewają się, że do 2030 roku segment ten wzrośnie do 74 miliardów rubli. Z tej kwoty 69 miliardów rubli będzie pochodzić z przychodów od twórców i dostawców oprogramowania, a kolejne 5 miliardów rubli z usług firmy. Pomimo tegorocznego wzrostu rynku, liczby te są nadal niższe od notowanych przed zaostrzeniem sytuacji geopolitycznej na świecie (w 2021 r. rynek oprogramowania inżynierskiego szacowano na 65 miliardów rubli).
Oprogramowanie inżynierskie wykorzystywane jest w trzech kluczowych obszarach pracy – przy projektowaniu maszyn i mechanizmów, przy opracowywaniu konstrukcji budowlanych i infrastruktury oraz przy optymalizacji procesów. W ciągu ostatnich dwóch lat UE i Stany Zjednoczone zakazały dostarczania do Rosji systemów projektowania wspomaganego komputerowo, takich jak AutoCAD, a także innych aplikacji do zarządzania przemysłem i przedsiębiorstwami. Ważne jest także to, że od przyszłego roku w obiektach krytycznej infrastruktury informatycznej wprowadzony zostanie zakaz używania obcego oprogramowania.
Według Strategy Partners w 2021 roku ponad połowę rynku oprogramowania inżynierskiego stanowiły systemy cyklu życia produktu (PLM), których wolumen wyniósł 33 miliardy rubli. Tak naprawdę na rynku nie było oprogramowania inżynierskiego jako takiego, ale jego połączenie z systemami PLM. Zastosowanie takich kompleksów umożliwiło planowanie projektowania, produkcji i wypuszczania produktów. Analitycy Strategy Partners spodziewają się wzrostu tego segmentu do końca 2024 roku z 15 do 18 miliardów rubli.