Rosyjski rząd sformalizował decyzję o dystrybucji częstotliwości radiowych w celu utworzenia jednolitej infrastruktury do zarządzania cywilnymi bezzałogowymi statkami powietrznymi. Komunikat w tej sprawie został opublikowany na oficjalnym kanale Gabinetu Ministrów w Telegramie. Jednak nadal pozostaje wiele do zrobienia i wiele przeszkód do pokonania, aby drony mogły zacząć pracować z tymi częstotliwościami radiowymi.
„W celu stworzenia jednolitej infrastruktury do zarządzania cywilnymi dronami i monitorowania ich działania wydzielono osobne pasmo częstotliwości radiowych z zakresu 5030-5091 MHz. Rozwiązanie ma na celu udostępnienie użytkownikom dronów zasobów częstotliwości radiowej, co jest szczególnie istotne przy budowie jednolitej infrastruktury. Obecna tabela podziału pasm częstotliwości radiowych została dostosowana do decyzji Państwowej Komisji ds. Częstotliwości Radiowych” – stwierdził w oświadczeniu rząd rosyjski.
Przypomnijmy, że rozwój bezzałogowych statków powietrznych prowadzony jest na zlecenie prezydenta Rosji Władimira Putina. Państwowa Komisja ds. Częstotliwości Radiowych wyraziła zgodę na przydział częstotliwości 5030–5091 MHz na potrzeby kontroli cywilnych dronów w kwietniu 2023 r. W tym samym okresie departament zgodził się na utworzenie grupy roboczej, która powinna ustalić, jakie inne zakresy częstotliwości radiowych można przeznaczyć na te cele. W maju rząd przyjął strategię rozwoju bezzałogowych statków powietrznych do 2030 roku. Oprócz tego opracowano i zatwierdzono odpowiedni projekt krajowy.
Zgodnie z projektem krajowym planowane jest stworzenie jednolitej infrastruktury do zarządzania liniami komunikacyjnymi, sterowania, nawigacji i monitorowania dronów. Jest to konieczne w przypadku lotów dronami w tej samej przestrzeni powietrznej, co statki załogowe.
Co prawda przydział tego zakresu nie umożliwi szybkiego zorganizowania radiowych linii dowodzenia do komunikacji, kontroli i monitorowania lotów dronów, gdyż obecnie w Rosji nie ma gotowych rozwiązań dla tego zakresu częstotliwości. Jedyną firmą na świecie wykorzystującą obecnie tę gamę do sterowania dronami jest amerykański uAvionix, którego produkty nie są dostępne w Rosji. Wszystkie dostępne kompleksy bazują na standardowych częstotliwościach 868 MHz, 915 MHz, 2,4 GHz i 5,8 GHz. Eksperci zauważają również, że do pracy w nowym zakresie potrzebne będą potężne nadajniki.
Budowa pojedynczego systemu na częstotliwości 5 GHz może zająć lata. W pierwszej kolejności należy uruchomić produkcję urządzeń nadawczo-odbiorczych w odpowiednich ilościach i odpowiedniej jakości, a następnie wyposażyć w te urządzenia drony, wzmacniaki, systemy tłumienia, porty dronów, lokalne systemy nawigacji i inne elementy infrastruktury. Nie oczekuje się jeszcze, że niecertyfikowane drony, w tym małe, zostaną dopuszczone do przydzielonego pasma częstotliwości radiowych.