Szybkość mobilnego Internetu w regionach Rosji spada z powodu braku sprzętu dla sieci komórkowych. Izwiestia pisze o tym powołując się na dane pomiarowe agencji TelecomDaily. Jednocześnie w Moskwie rośnie prędkość mobilnego Internetu, ponieważ cały dostępny sprzęt jest wysyłany do stolicy, w tym z regionów, aby zmniejszyć ryzyko ograniczenia prędkości.
Według źródła, w ciągu roku średnia prędkość mobilnego Internetu w Moskwie wzrosła o ponad 20% i wyniosła 63,2 Mbit/s (rok wcześniej było to 51 Mbit/s). Jednocześnie poza stolicą średnia prędkość Internetu mobilnego spadła z 20 Mbit/s do 18,7 Mbit/s. Do takiego wniosku doszli specjaliści TelecomDaily, którzy w październiku „przejechali obwodnicą Moskwy ponad 500 km” i zmierzyli średnią prędkość w całej Rosji za pomocą własnej aplikacji Megabitus.
W Moskwie liderem pod względem średniej prędkości do abonenta (pobierania) jest Megafon z wynikiem 94,1 Mbit/s. Za liderem plasują się MTS (59,7 Mbit/s), Beeline (59 Mbit/s) i Tele2 (39,9 Mbit/s). Pod względem szybkości przesyłania danych od abonentów (upload) układ operatorów wygląda podobnie.
„Wzrost prędkości w Moskwie tłumaczy się tym, że główne strumienie inwestycyjne operatorów kierowane są do stolicy. To największy rynek w kraju, a konkurencja zmusza nas do ciągłego podnoszenia jakości komunikacji. Jednocześnie w stolicy skupiają się agencje rządu federalnego, duże firmy, a kwestia utrzymania wysokiej jakości komunikacji z szybkim dostępem do Internetu jest w dużej mierze koniecznością” – mówi Denis Kuskov, dyrektor generalny TelecomDaily. Zauważył również, że regiony często dostarczają sprzęt, którego brakuje ze względu na sankcje, na zasadzie rezydualnej. Należy również zauważyć, że specjaliści starają się utrzymać jakość komunikacji w regionach, rozszerzając zasięg dzięki częstotliwościom 4G, pierwotnie przeznaczonym dla innych technologii radiowych.
Spadek prędkości mobilnego Internetu w regionach jest konsekwencją faktu, że na braki w sprzęcie dla sieci komórkowych nakłada się ciągły wzrost ruchu w Internecie – zauważył pracownik firmy partnerskiej kilku operatorów komórkowych. Ze statystyk Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego wynika, że w pierwszym półroczu 2023 roku ruch w mobilnym internecie w Rosji wyniósł 19,6 mld GB, czyli o 16% więcej niż w tym samym okresie 2022 roku. Resort zauważył także, że prędkość mobilnego Internetu w kraju utrzymuje się na stabilnym poziomie, nie ma spadków. W Moskwie prędkość naprawdę rośnie, ponieważ stolica jest głównym rynkiem zbytu dla największych operatorów telekomunikacyjnych.
Jednocześnie operatorzy telekomunikacyjni twierdzą, że prędkość mobilnego Internetu w regionach nie maleje, a nawet rośnie. Megafon zauważył, że firma utrzymuje pozycję lidera pod tym względem zarówno w kraju, jak i w stolicy. Ułatwia to program modernizacji infrastruktury telekomunikacyjnej, który obejmuje wszystkie dzielnice Moskwy. W regionach operator przeprowadza refarming, znacząco zwiększając zasięg LTE.
VimpelCom (marka Beeline) zauważył, że średnia prędkość mobilnego Internetu w sieciach operatora rośnie zarówno w Moskwie, jak i w regionach. Przedstawiciel firmy zauważył, że oprócz szybkości ważnym czynnikiem jest stabilność połączenia, na której polega operator. Tele2 poinformowało, że w regionie stołecznym prędkość mobilnego Internetu nieznacznie wzrosła, a w regionach Federacji Rosyjskiej utrzymała się na poziomie z ubiegłego roku. MTS poinformowało, że operator rozbudowuje przepustowość swojej sieci i przeprowadza refarming we wszystkich regionach, w tym w Moskwie.
Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego przypomniało, że w zeszłym roku zawarto długoterminowe kontrakty forward na produkcję i dostawę rosyjskich stacji bazowych – ponad 70 tys. sztuk do 2030 roku. Pod koniec 2024 lub na początku 2025 roku pierwsze stacje zostaną zainstalowane w sieciach operatorskich. Od 2028 roku wszystkie nowe stacje muszą być wyłącznie produkcji krajowej – podało Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego.