W ostatnim kwartale firma AMD zdobyła 31,3% udziału w rynku procesorów zgodnych z architekturą x86

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Firma Mercury Research zazwyczaj oferuje szeroki wybór procesorów kompatybilnych z architekturą x86, ale ostatnio wzięła również pod uwagę dynamikę sprzedaży procesorów opartych na architekturze ARM, które zyskują popularność w segmencie komputerów PC dzięki wysiłkom zarówno Apple, jak i Qualcomm. Bezpośrednio AMD zdołało umocnić swoją pozycję do 31,3% rynku, a rozwiązania kompatybilne z ARM w segmencie PC były w stanie zająć około 13,3%.

A to nie jest najbardziej udany wynik kwartału, jak wyjaśnia Reuters, odnosząc się do danych Mercury Research. W trzecim kwartale ubiegłego roku procesory ARM stanowiły 14,6% segmentu PC, ale w czwartym kwartale ich udział spadł do 13,3%. To wciąż więcej niż 10,3% udziału w rynku, jaki posiadali w czwartym kwartale 2021 roku. Dane Counterpoint Research, jak podano wczoraj, wspominają, że procesory kompatybilne z ARM osiągnęły 11% udziału w 2021 r. i 13% udziału w 2022 r. Statystyki tych dwóch źródeł, jak widać, różnią się minimalnie.

Jeśli wrócimy do wyrównania sił na rynku procesorów kompatybilnych z x86, to dane Mercury Research wskazują na dalszą ekspansję rozwiązań AMD, które zwiększyły swój udział z 28,5% do 31,3% na przestrzeni roku, jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki czwarta ćwiartka. Intel w ostatnim kwartale był zadowolony z udziału w rynku procesorów kompatybilnych z x86 na poziomie 68,7%, chociaż ta wartość wciąż pozwala mu dominować w tym segmencie. Częstym problemem uczestników rynku, zdaniem przedstawicieli Mercury Research, pozostaje najsilniejszy spadek sprzedaży pecetów w historii obserwacji.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz