W zdecydowanej większości przypadków tył paneli słonecznych nie może pochwalić się przyzwoitym światłem, aby światło działało równie dobrze po obu stronach baterii. Zapobiega to również brakowi elektrod o dobrej przezroczystości, tak że promienie z niewielkimi stratami przechodzą przez panele. Dlatego dzisiaj naukowcy mają pierwsze miejsce, aby tworzyć przezroczyste elektrody o najwyższej wydajności i jest ono bliskie rozwiązania.
Grupa badaczy z Indian Technological Institute (IIT) w Dharwad twierdzi, że znaleźli silny, stabilny, skuteczny i niedrogi przezroczysty materiał do elektrod paneli słonecznych. Nowy materiał może być zamiennikiem tak drogich i delikatnych materiałów, jak tlenek Indii-Olov (ITO), które są obecnie używane do produkcji dwustronnych paneli słonecznych.
Indyjscy naukowcy opracowali technologię stosowania przezroczystych cienkich elektrod z trzech naprzemiennych warstw: dwóch ekstremalnych tlenku niklu (NIO) i srebra (AG) między nimi. Materiały te nie wymagają specjalnego przetwarzania, aby być silnym i elastycznym. Będą również kosztować tańsze, co obiecuje, że dwustronne słoneczne elementy są bardziej dostępne.
Przełom nastąpił, gdy naukowcy byli w stanie wybrać tryby osadzania materiałów warstwy -warstwy z fazy gazowej. Podczas tego procesu materiały odparowują w komorze próżniowej, a następnie kondensują na powierzchni, tworząc cienkie jednorodne warstwy. Za pomocą tej metody naukowcy utworzyli trójwarstwową strukturę Nio/Ag/Nio (NAN), w wyniku czego grubość elektrody była mniejsza niż 40 nm.
Zastosowanie nan elektrowni jako części eksperymentalnego panelu słonecznego z perowskiego wykazało wydajność z przodu 9,05 % i 6,54 % z tyłu (nie ścigał maksymalnej wydajności komórek). Współczynnik dwufaktyczności, który pokazuje, jak skuteczny tył panelu wytwarza energię elektryczną w porównaniu z jego przednią stroną, osiągnął 72 %. Podczas testowania przez 1000 godzin panel z perowskitu bez ochrony przed środowiskiem zatrzymał do 80 % początkowej wydajności.
Takie podwójne panele słoneczne zwiększą zwrot w pracy w zwykłych warunkach i będą poszukiwane w obszarach, w których przed tym fotowoltaikiem nie zostanie użyte, na przykład w rolnictwie, gdzie każdy foton światła ma na koncie. Również takie panele mogą zastąpić okulary okienne, wytwarzając energię i bez zakłócania przepływu światła do pomieszczenia.