Pod koniec października fiński startup Polar Night Energy zakończył napełnianie termicznego zbiornika magazynującego 2000 ton pokruszonego steatytu. Bateria będzie magazynować do 100 MWh energii cieplnej, a jej szczytowa moc wyjściowa wyniesie 1 MW. Taka moc wystarczy na ogrzanie małego miasteczka zimą na tydzień, a latem na miesiąc na podgrzanie wody. Uruchomienie nastąpi w 2025 roku. Testy rozpoczną się za miesiąc lub nieco później.
Na początku 2024 roku ogłoszono rozpoczęcie budowy wielkoskalowego magazynu ciepła w celu wykorzystania nadwyżek produkcji energii z instalacji fotowoltaicznych i wiatrowych w regionie. Wcześniej firma Polar Night Energy na przykładzie instalacji pilotażowej o mocy 100 kW i pojemności 8 MWh pokazała, że pomysł magazynowania ciepła w podgrzanym piasku do późniejszego wykorzystania jest całkiem realny i całkiem skuteczny.
Aby zrealizować projekt na dużą skalę, zawarto porozumienie ze społecznością Porninen w południowej Finlandii. Projekt polegał na wypełnieniu bunkra termicznego o średnicy 15 m i wysokości 13 m 2000 ton piasku. Dokładniej, w projekcie pilotażowym wykorzystano piasek. Do projektu na dużą skalę wybrano materiał bardziej termochłonny i w połączeniu produkt odpadowy jednej z lokalnych firm – steatyt, zwany także steatytem. Materiał ten jest używany przez firmę Tulikivi do wyłożenia kominków i pieców do sauny. Wykorzystanie odpadów przemysłowych na akumulator ciepła to najwyższa akrobacja w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym, a Finowie w tej kwestii byli na szczycie.
Ponieważ zasadnicza część prac została już zakończona i pozostał jedynie montaż podzespołów zewnętrznych, prace wkrótce przejdą do obszaru testów napędu w zimowych warunkach pracy. Oczekuje się, że w pełni naładowany akumulator termiczny będzie w stanie przez tydzień dostarczać ciepło do domów mieszkańców hrabstwa Lämpö. Magazyn zostanie podłączony do centralnego systemu ciepłowniczego i będzie mógł ogrzać nawet 5 tys. mieszkańców. Na podstawie wyników testów uruchomienie obiektu przewidywane jest na później w 2025 roku.