Ruch rosyjskich użytkowników na Telegramie wzrósł w ciągu roku o kilkadziesiąt procent, podaje Wiedomosti, powołując się na dane operatorów telekomunikacyjnych. Największy wzrost ruchu Telegramowego zanotowano w Tele2 – wyniósł on prawie 100%. MegaFon zgłosił 80%, Beeline – 50%, MTS – 35%.
Denis Kuskov, szef agencji analitycznej Telecom Daily, odnotował dwukrotny wzrost ruchu na Telegramie. Ekspert przypisał pozytywną dynamikę wzrostowi oglądalności użytkowników, wzrostowi liczby kanałów i sieci kanałów z dużą ilością treści medialnych, a także uruchomieniu sekcji Stories. Pod względem ruchu użytkowników Telegram wyprzedził WhatsApp już w 2022 roku, przejmując 60–80% całkowitego wolumenu wśród komunikatorów internetowych. A do końca lipca 2023 r. osiągnął trzecie miejsce w Rosji pod względem wielkości ruchu, ustępując jedynie YouTube i VKontakte.
W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy WhatsApp zwiększał ruch wolniej niż Telegram, jak obliczył MegaFon: 50% w porównaniu z 80%, podczas gdy ogólne wykorzystanie mobilnego Internetu wzrosło o 10% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. W sieci Tele2 roczny wzrost ruchu WhatsApp od stycznia do września wyniósł 20% – podczas gdy baza użytkowników komunikatora wzrosła o 5% w porównaniu do 20% wykazanych przez Telegram.
Telegram staje się jedną z głównych platform konsumpcji treści multimedialnych: 39% ruchu zużywanego w sieci MegaFon pochodzi z komunikatorów internetowych i sieci społecznościowych, kina internetowe są dopiero na drugim miejscu z 20%, a media dopiero na trzecim miejscu z 13%. Choć ta ostatnia kategoria zwiększyła ruch o 3,3 razy w porównaniu do roku 2022. Warto zauważyć, że kanały informacyjne na Telegramie coraz częściej odchodzą od tradycyjnych tekstów i zdjęć, preferując filmy.
Użytkownicy w wieku od 17 do 25 lat wolą Telegram od wszystkich innych komunikatorów – tutaj konsumują 42% całego swojego ruchu, najpopularniejszą siecią społecznościową jest VK z 44%, według danych MegaFon. Kolejnym czynnikiem wzrostu Telegramu w tej kategorii wiekowej było odejście wytwórni muzycznych z Rosji – komunikator posiada kanały, które publikują wydawnictwa muzyczne popularnych artystów jednocześnie z oficjalnymi platformami. Użytkownicy nie są zdezorientowani ani jakością dźwięku w skompresowanych formatach, ani odtwarzaczem Telegram, którego nie można nazwać najwygodniejszym.