W 2022 roku hakerzy ukradli kryptowaluty o rekordowej wartości 3,8 miliarda dolarów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W zeszłym roku hakerom udało się ukraść rekordową wartość 3,8 miliarda dolarów zasobów cyfrowych od firm kryptowalutowych, z których większość została skradziona przez hakerów powiązanych z Koreą Północną. Zostało to zgłoszone w raporcie firmy analitycznej Blockchain Chainalysis. Dla porównania, w 2021 roku hakerzy ukradli kryptowalutę o wartości 3,3 miliarda dolarów.

Według Chainalysis hakerzy powiązani z Koreą Północną ukradli kryptowaluty o wartości około 1,7 miliarda dolarów w ciągu roku poprzez włamania do systemów komputerowych, w porównaniu z 429 milionami dolarów w poprzednim roku. FBI oskarża ich o marcowe włamanie na platformę blockchain Ronin, która zasila popularną grę NFT Sky Mavis Axie Infinity, kradnąc aktywa cyfrowe o wartości około 625 milionów dolarów i kradnąc finanse o wartości 100 milionów dolarów od firmy kryptowalutowej Harmony w czerwcu ubiegłego roku.

„Eksport towarów z Korei Północnej w 2020 roku wyniósł 142 miliony dolarów, więc nie jest przesadą stwierdzenie, że ataki hakerskie na platformy kryptowalutowe stanowią znaczną część gospodarki tego kraju” – zauważył Chainalysis w raporcie.

Głównym celem hakerów były protokoły DeFi, w wyniku których w wyniku włamania skradziono 3,1 miliarda dolarów, czyli 82,1% wszystkich skradzionych kryptowalut w 2022 roku. W 2021 r. ataki hakerskie na protokół DeFi stanowiły 73,3% skradzionych kryptowalut.

W ubiegłym roku 64% ataków na systemy DeFi było ukierunkowanych na mosty blockchain (lub mosty międzyłańcuchowe), które umożliwiają użytkownikom wymianę zasobów między różnymi ekosystemami blockchain. Usługi mostów Blockchain zazwyczaj przechowują duże ilości różnych monet cyfrowych, co czyni je głównym celem hakerów. W szczególności kradzieże z Infinity i Harmony zostały przeprowadzone w wyniku włamania do mostu blockchain.

Źródła:

yahoo.com Analiza łańcuchowa

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz