VK będzie chronić usługi przed botami i atakami DDoS za pomocą sztucznej inteligencji

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Do końca roku VK uruchomi w większości serwisów własny system ochrony przed atakami DDoS i działalnością botów oparty na sztucznej inteligencji (AI), który będzie w stanie odróżnić złośliwy ruch od rzeczywistych wzlotów aktywności, podaje Kommersant, powołując się na informacje o firmie. Wcześniej ochronę projektów takich jak VK Video, OK, Zen, Mail itp. zapewniał zestaw rozwiązań obejmujący produkty dostawców bezpieczeństwa informacji (IS).

Modele AI wyszkolone na zanonimizowanych i uogólnionych danych o zachowaniach użytkowników każdej usługi VK już na wczesnym etapie zidentyfikują szkodliwy ruch, nawet jeśli nie różni się on od ruchu organicznego. System wykryje także inną złośliwą aktywność, w tym programy parserowe (zbierające otwarte dane o użytkownikach), programy brute-force, które automatycznie wyszukują hasła do kont.

Jewgienij Czereszniew, wiceprezes ds. strategii i innowacji w MTS, zauważył, że przeciwdziałanie atakom DDoS zwykle nie wymaga sztucznej inteligencji: „To raczej kwestia logiki systemu służącej do zarządzania przepływami danych i dostępną wydajnością serwerów”. Choć wykorzystanie AI w walce z botami nazwał logicznym.

Aby modele sztucznej inteligencji działały efektywnie, konieczna jest różnorodność ruchu, ponieważ strona atakująca stale zmienia swoje techniki – podaje DDoS-Guard. Zaletą wyspecjalizowanych dostawców jest to, że analizują ruch tysięcy różnych domen i ich użytkowników, co dostarcza więcej danych do szkolenia systemu bezpieczeństwa.

Jak podaje źródło Kommersanta, VK Tech (część grupy VK) rozważa możliwość sprzedaży systemu klientom zewnętrznym w formie rozwiązania chmurowego. Jednak Rustem Khairetdinov, zastępca dyrektora generalnego grupy spółek Garda, uważa, że ​​jest mało prawdopodobne, aby takie rozwiązanie trafiło na rynek, „skoro jest początkowo opracowywane pod konkretną platformę, jego adaptacja może kosztować współmiernie do opracowania nowej .”

Z kolei konsultant biznesowy ds. bezpieczeństwa informacji w Positive Technologies Aleksey Lukatsky zauważył, że w Rosji nie ma jeszcze ani jednego przykładu firmy, która nie specjalizuje się w bezpieczeństwie informacji, która byłaby w stanie nie tylko opracować, ale także udoskonalić swoje rozwiązanie.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz