Cyfrowe bliźniaki to wirtualne modele rzeczywistych fizycznych chipów, które ułatwiają badanie zachowania chipa w miarę wzrostu obciążenia lub zmiany konfiguracji danych. Pomaga to naukowcom testować nowe procesory przed wprowadzeniem ich do produkcji. Administracja USA planuje finansować firmy pracujące nad cyfrowymi bliźniakami w ramach ustawy Chips and Science Act, a także utworzyć instytut zajmujący się projektowaniem i produkcją chipów.
Przyjęta w 2022 roku w Stanach Zjednoczonych „Ustawa o chipach i nauce” zapewnia ukierunkowane finansowanie krajowego przemysłu półprzewodników na łączną kwotę 280 miliardów dolarów. W tej chwili producenci zwrócili się już o ponad 70 miliardów dolarów o dotacje na rozwój przemysłu i przemysłu budowę nowych przedsiębiorstw.
Cyfrowe bliźniaki można zintegrować z innymi pojawiającymi się technologiami, takimi jak generatywna sztuczna inteligencja, aby przyspieszyć symulacje lub dalsze badania nad nowymi koncepcjami półprzewodników. „Technologia cyfrowych bliźniaków może pomóc w pobudzeniu innowacji w badaniach, rozwoju i produkcji półprzewodników w całym kraju, ale tylko pod warunkiem, że zainwestujemy w zrozumienie i zdolność Ameryki do korzystania z tej nowej technologii” – powiedziała Sekretarz Handlu Gina Raimondo.
Zadaniem nowo utworzonego Instytutu CHIPS Manufacturing USA Institute będzie rozwój regionalnych powiązań na rzecz wymiany zasobów pomiędzy firmami zajmującymi się opracowywaniem i produkcją zarówno półprzewodników fizycznych, jak i cyfrowych bliźniaków. Urzędnicy administracji amerykańskiej odbędą w tym miesiącu spotkania z zainteresowanymi stronami na temat perspektyw finansowania. Rząd zainwestuje w działalność operacyjną instytutu, badania nad cyfrowymi bliźniakami, obiekty fizyczne i cyfrowe, takie jak dostęp do chmury, oraz w szkolenie personelu.
Obecnie firmy takie jak Intel i Micron mają otrzymać fundusze od rządu USA w ramach ustawy Chips and Science Act. Jednym z priorytetów amerykańskiej administracji w ramach przedmiotowego ustawodawstwa jest zachęcanie firm produkujących półprzewodniki do budowy najnowocześniejszych chipów w USA, zwłaszcza że popyt na potężne chipy gwałtownie rośnie dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji.