Stany Zjednoczone zamierzają zaostrzyć ograniczenia w tworzeniu superkomputerów w Chinach przy udziale swoich obywateli, mieszkańców i firm, pisze zasób HPCwire.
W lipcu opublikowano projekt ustawy opracowany przez Biuro ds. Bezpieczeństwa Inwestycji (OIS), który zabrania obywatelom USA i stałym mieszkańcom angażowania się w działania związane z komputerami superkomputerowymi z krajami i terytoriami, których dotyczy rząd USA, w tym z Chinami i Hongkongiem i Makau. Będą również zobowiązani do zgłaszania wszelkich transakcji związanych z tą działalnością.
Projekt „Postanowień dotyczących inwestycji USA w niektóre technologie i produkty bezpieczeństwa narodowego w krajach budzących obawy” był otwarty na uwagi do 5 sierpnia, ale nadal napływają uwagi od różnych ekspertów i organizacji.
Działalność superkomputerowa regulowana tą ustawą „obejmuje rozwój, instalację, sprzedaż lub produkcję dowolnego superkomputera wyposażonego w zaawansowane układy scalone, które mogą zapewnić teoretyczną moc obliczeniową 100 Pflopsów podwójnej precyzji (FP64) lub 200 Pflops pojedynczej precyzji (FP32) w o kubaturze 1178 m3 lub mniejszej.” Mówiąc najprościej, mówimy o rozwiązaniach HPC o dość dużej gęstości.
Ponadto obywatele i rezydenci USA będą zobowiązani do zgłaszania rządowi pewnych transakcji związanych z HPC, jeśli zajmują stanowisko w spółce zagranicznej, np. partnera, menedżera lub doradcę inwestycyjnego. Do ich zadań należy także monitorowanie i uniemożliwianie podmiotom zagranicznym przeprowadzania transakcji z Chinami w kontekście superkomputerów.
Część przedstawicieli amerykańskiej branży komputerowej zareagowała negatywnie na ustawę, twierdząc, że proponowane ograniczenia są arbitralne. Innym nie podobało się rozszerzenie nadzoru rządowego, które ich zdaniem zdławi innowacje w zakresie sztucznej inteligencji. Argumentuje także, że prawo nie uwzględnia wpływu na konkurencyjność amerykańskich firm technologicznych na rynku globalnym.
W szczególności nowe zasady mogą dotknąć producenta chipów AI Cerebras, który nawiązał współpracę w celu stworzenia dziewięciu superkomputerów Condor Galaxy AI dla G42 z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jednak według doniesień G42 dostarcza technologię także do Chin. Nie przeszkodziło jej to jednak w podpisaniu wartej 1,5 miliarda dolarów umowy z Microsoftem.
Firma venture capital a16z, która sama wynajmuje akceleratory, zwróciła się do rządu o usunięcie z rozporządzenia klauzuli dotyczącej wyników. Zainwestowała w setki start-upów AI, które wymagają ogromnej mocy obliczeniowej. Według a16z wymagania dotyczące wydajności systemów AI zmieniły się gwałtownie w ciągu zaledwie kilku lat. Dlatego wszelkie wprowadzone obecnie ograniczenia mogą bardzo szybko stać się nieistotne.
Stowarzyszenie Przemysłu Półprzewodników (SIA) ostrzegło, że amerykańscy producenci chipów będą zmuszeni stracić udział w rynku na rzecz zagranicznych konkurentów. A w przypadku braku aktywności inwestycyjnej USA, w krajach budzących niepokój pojawią się zagraniczni inwestorzy. Może to „podważyć przywództwo USA i przewagę strategiczną w kluczowych sektorach technologii, takich jak półprzewodniki i inne strategiczne gałęzie przemysłu opierające się na półprzewodnikach” – stwierdziła SIA.
Z kolei National Venture Capital Association (NVCA) stwierdziło, że proponowane zasady nałożą znaczne obciążenie kosztowe na wszystkie amerykańskie inwestycje typu venture capital. Koszty przestrzegania przepisów mogą sięgać nawet 100 milionów dolarów rocznie, czyli znacznie więcej niż szacunki Departamentu Skarbu USA na 10 milionów dolarów rocznie. NVCA zauważyła, że wiele startupów w swojej strategii w dużym stopniu opiera się na sztucznej inteligencji, a ciężar związany z przestrzeganiem przepisów zwiększy ich koszty prowadzenia działalności i „każdej z około piętnastu tysięcy inwestycji typu venture capital dokonanych w Stanach Zjednoczonych”.
Wątpliwości budzi także niejasność wykazu osób, które mają obowiązek przestrzegać nowych przepisów. Wszystkie poprzednie sankcje, choć wyhamowały, nie zapobiegły powstaniu chińskich superkomputerów, w tym także tych na chipach własnej konstrukcji. Dodatkowo po wprowadzeniu najnowszych obostrzeń wszyscy amerykańscy producenci chipów dostosowali specyfikację swoich produktów, aby nie stracić dla nich dużego i ważnego rynku chińskiego.
Powiązane materiały:
Superkomputer z laboratorium: Pentagon tworzy nowy kompleks mający chronić Stany Zjednoczone przed zagrożeniami biologicznymi Uniwersytet w Edynburgu lobbuje na rzecz pierwszego w Wielkiej Brytanii superkomputera eksaskalowego, z którego nowy rząd zdecydował się porzucić 900 serwerów, 1,5 PFlops i 15 PB: sześć rosyjskich ośrodków superkomputerowych połączyło się w naukowe konsorcjum HPC Musk od półtora roku nawet nie zapłacił za dostarczone serwery: ujawniono szczegóły dotyczące pozwu Wiwynn przeciwko X (Twitter) 900 serwerów, 1,5 PFlops i 15 PB: sześć rosyjskich ośrodków superkomputerowych połączyło się w naukowe konsorcjum HPC