USA i Chiny są liderami w rozwoju infrastruktury AI, ale ustępują innym krajom pod względem regulacji legislacyjnych w tej dziedzinie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

USA i Chiny są liderami w rozwoju infrastruktury AI, ale ustępują innym krajom pod względem regulacji legislacyjnych w tej dziedzinie

Rozwój systemów sztucznej inteligencji w różnych krajach uwzględnia specyfikę środowiska w każdym regionie i dlatego wydaje się specjalistom nierówny. Przykładowo, jeśli USA i Chiny przodują pod względem rozwoju infrastruktury i ilości badań naukowych w obszarze AI, to regulacja legislacyjna tego obszaru działalności w tych krajach jest bardzo kiepska.

W publikacji Semafor omówiono stworzoną przez Uniwersytet Stanforda ocenę krajów dotyczącą różnych aspektów rozwoju sztucznej inteligencji, przy czym Stany Zjednoczone i Chiny można zaliczyć do jej liderów według następujących kryteriów: działalność badawcza, komponent gospodarczy, rozwój infrastruktury, odpowiedzialność za wykorzystanie sztucznej inteligencji. Na pierwszym miejscu w tym rankingu znajdują się Stany Zjednoczone, na drugim Chiny, ale skład pozostałej piątki stale się zmienia.

Japonia na przykład zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem rozwoju infrastruktury, ale nigdzie indziej nie prezentuje się na tyle dobrze, aby dostać się do pierwszej piątki. W zakresie legislacyjnej regulacji sztucznej inteligencji i kontroli jej rozprzestrzeniania się prym wiedzie Wielka Brytania, na drugim miejscu znajduje się Belgia, w której znajduje się centrum administracyjne Unii Europejskiej, a na trzecim Francja. Pod względem poziomu rozwoju programów edukacyjnych z zakresu AI przoduje Wielka Brytania, podczas gdy USA znajdują się dopiero na czwartym miejscu. Warto zauważyć, że pod względem przychylności opinii publicznej dla rozwoju AI, w czołówce znajdują się także Stany Zjednoczone, na drugim miejscu znajduje się Arabia Saudyjska, a pierwszą piątkę zamyka Australia.

Jeśli weźmiemy pod uwagę działalność badawczą, Stany Zjednoczone przewyższają inne kraje pod względem liczby i różnorodności dużych modeli językowych sztucznej inteligencji, ale chińscy programiści wyprzedzają swojego geopolitycznego konkurenta pod względem działalności czysto akademickiej i działalności patentowej. Jeśli chodzi o finansowanie, Stany Zjednoczone opierają się na kapitale prywatnym, podczas gdy Chiny na kapitale publicznym, jednak często jest on powiązany z kapitałem rządowym. Choć Stany Zjednoczone i Chiny w równym stopniu mogą pochwalić się posiadaniem rządowej strategii rozwoju AI, regulacje legislacyjne w tym zakresie są w obu krajach kulawe, choć sytuacja w Stanach Zjednoczonych jest nieco lepsza. Nawiasem mówiąc, Chiny przewyższają także Stany Zjednoczone pod względem dostępności szybkich kanałów komunikacji pod względem warunków infrastrukturalnych dla rozwoju sztucznej inteligencji. Ocena nie może wymagać obiektywizmu, nawet ze względu na ograniczony dostęp do niektórych statystyk w Chinach, ale daje ogólny obraz stanu rzeczy w światowym przemyśle.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz