Pierwsze wymagania „Ustawy AI) – duży dokument skoi regulujący wykorzystanie sztucznej inteligencji (AI) zawarty w krajach Unii Europejskiej. Ustawa niniejsza, zatwierdzona przez Parlament Europejski w marcu 2024 r., Zabrania systemów II reprezentujących „niedopuszczalne ryzyko” dla społeczeństwa. Prawo dzieli technologię na cztery poziomy ryzyka z minimum (na przykład filtry spamu) do niedopuszczalnego, co jest teraz całkowicie zabronione.
Według TechCrunch, systemy bankowe wykorzystywane do punktacji społecznej (ocena osoby zgodnie z jego cechami społecznymi), manipulacja zachowaniem, przewidywanie przestępstw opartych na wyglądzie, analizie emocji ludzi w pracy lub w szkole, a także zbieranie biometrycznych Dane w czasie rzeczywistym. Firmy, które naruszają te zasady, ryzykują otrzymanie grzywien do 35 milionów euro lub 7 % rocznego obrotu, w zależności od kwoty większej. Jednak według Roba Sumroya, szef kierunku technologicznego w rzeźni kancelarii i może, że grzywny nie zostaną natychmiast zastosowane: „Organizacje powinny być całkowicie gotowe do wdrożenia zasad 2 lutego, ale główne środki zostaną uwzględnione siła tylko pod koniec lata ”.
Warto zauważyć, że niektóre firmy zaczęły przygotowywać się do nowych wymagań, nawet przed wejściem w życie prawa. Tak więc we wrześniu 2024 r. Ponad 100 organizacji, w tym Amazon, Google i Openai, podpisało dobrowolne porozumienie w sprawie natychmiastowego zastosowania zasad AI ACT. Dokument ten nakazał im wcześniej uwzględnić przepisy prawa i ocenić ryzyko swoich technologii. Jednak duzi gracze, tacy jak Meta✴ i Apple, odmówili udziału w pakt. Niemniej jednak, jak zauważa Samra, nie uwolni to firmy od spełnienia wymogów prawa.
Prawo przewiduje również wyjątki od szeregu zakazów. Na przykład organy ścigania mogą korzystać z systemów biometrycznych w miejscach publicznych do poszukiwania zaginionych ludzi lub zapobiegania zagrożeniu dla życia, jeżeli uzyskano zgodę odpowiednich organów. Zezwalamy również na korzystanie z systemów, które analizują emocje w szkołach lub w miejscach pracy, jeśli jest to uzasadnione celami medycznymi lub terapeutycznymi.
Jednocześnie eksperci ostrzegają o możliwych trudnościach związanych z „podkładkami” nowej prawa z istniejącymi normami, takimi jak RODPR, NIS2 i Dora. „Przepisy dotyczące regulacji AI nie istnieją osobno samodzielnie, z próżni”, podkreśla Samra. „Firmy będą musiały wziąć pod uwagę interakcję różnych czynów prawnych, szczególnie pod względem powiadomień o naruszeniach i incydentach”. Pełne wdrożenie wszystkich przepisów prawa, w tym grzywny, jest oczekiwane do sierpnia 2025 r.