Twórca rozszerzenia pozwał M**a, aby uzyskać prawo do wyłączenia kanału informacyjnego

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Ethan Zuckerman, dyrektor cyfrowej infrastruktury publicznej na Uniwersytecie Massachusetts Amherst, złożył pozew przeciwko Meta✴, żądając udostępnienia użytkownikom narzędzia do wyłączania kanałów informacyjnych. Stworzył rozszerzenie przeglądarki o nazwie Unfollow Everything 2.0, dzięki któremu możesz szybko przestać obserwować osoby, grupy i strony sieci społecznościowych, po prostu wyłączając kanał aktualności i zaczynając wszystko od nowa.

Zuckerman nie uruchomił swojego rozszerzenia ze strachu, że Meta✴ go pozwie. Podobne rozszerzenie przeglądarki o nazwie Unfollow Everything autorstwa brytyjskiego programisty Louisa Barclaya zostało uruchomione w 2021 roku w celu zbadania wpływu kanału informacyjnego Facebook✴ na użytkowników. Jednak po otrzymaniu listu od firmy Meta✴ z żądaniem zaprzestania dystrybucji, Barclay usunął rozszerzenie, aby uniknąć działań prawnych.

W pozwie złożonym w imieniu Zuckermana argumentuje się, że art. 230 ustawy o przyzwoitości komunikacyjnej chroni twórców narzędzi, które dają ludziom większą kontrolę nad korzystaniem z mediów społecznościowych. Artykuł chroni w szczególności twórców narzędzi stron trzecich, które dają ludziom możliwość blokowania treści, które uznają za nieodpowiednie.

„Pozywam Facebooka✴, żeby go ulepszyć. Duże sieci społecznościowe mają zbyt dużą kontrolę nad tym, jakie treści widzą ich użytkownicy” – stwierdził Zuckerman. „Złożyliśmy ten pozew, aby zapewnić ludziom większą kontrolę nad ich doświadczeniami i danymi w mediach społecznościowych oraz poszerzyć wiedzę o tym, jak platformy kształtują dyskurs publiczny”.

Zaznacza się, że w przypadku zaspokojenia roszczenia Zuckerman będzie mógł udostępnić użytkownikom swoje rozszerzenie i zbierać dane na temat wpływu kanałów społecznościowych na zachowania użytkowników i ich samopoczucie, a także roli narzędzi w dostosowywaniu kanałów informacyjnych.

Co ciekawe, w 2021 roku Meta✴ zawiesiła konta badaczy z New York University zajmujących się reklamą polityczną w sieci społecznościowej. Następnie Meta✴ stwierdziła, że ​​ten krok jest konieczny, aby zastosować się do zarządzenia Federalnej Komisji Handlu (USA) z 2019 roku, przyjętego po skandalu z brytyjską firmą analityczną Cambridge Analytica. Federalna Komisja Handlu stwierdziła jednak, że Meta✴ niewłaściwie powołuje się na porozumienie z 2019 r. dotyczące blokowania kont badaczy z Uniwersytetu Nowojorskiego.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz