Amerykański startup Cerebras Systems, który opracowuje chipy do systemów uczenia maszynowego i innych zadań wymagających dużych zasobów, według Bloomberga, zamierza przeprowadzić pierwszą ofertę publiczną (IPO) w drugiej połowie tego roku. Rozmowy z konsultantami już trwają.
Firma Cerebras powstała w 2015 roku. Jest twórcą zintegrowanych chipów WSE (Wafer Scale Engine) wielkości płytki, które zawierają setki tysięcy rdzeni tensorowych do obsługi dużych modeli AI. Firma ukończyła wiele rund finansowania, osiągając wycenę na poziomie 4 miliardów dolarów. Inwestorami są Alpha Wave Ventures, Altimeter, Benchmark, Coatue, Eclipse, Moore i VY.
Bloomberg donosi, powołując się na informacje otrzymane od osób znających sprawę, że Cerebras prowadzi rozmowy w sprawie prywatnego pozyskania dodatkowych środków przed pierwszą ofertą publiczną. Oczekuje się, że w ramach wejścia na giełdę szacowana wartość startupu przekroczy 4 miliardy dolarów.Negocjacje w sprawie publicznej oferty akcji trwają, ale ostateczna decyzja w tej kwestii jeszcze nie została podjęta .
W lipcu 2023 r. Cerebras ogłosił produkcję pierwszego z dziewięciu planowanych superkomputerów AI. Wart 100 milionów dolarów system Condor Galaxy 1 (CG-1) znajduje się w Santa Clara w Kalifornii, USA. Zapewnia wydajność FP16 przy 2 Eflops. W projekcie wzięła udział grupa holdingowa G42 ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
Ponadto firma Cerebras ogłosiła zamiar wspierania projektu pilotażowego National Artificial Intelligence Research Resource (NAIRR), który jest wdrażany przez amerykańską National Science Foundation (NSF). Cerebras zapewni specjalistom NAIRR zdalny dostęp do zasobów obliczeniowych swojego superkomputera.
Powiązane materiały:
Cerebras, który krytykował Nvidię za współpracę z Chinami, sam w sobie okazał się powiązany z firmą robiącą interesy z Pekinem Ampere i około dziesięciu innych twórców chipów stworzyło platformę AI AI Alliance Cerebras jest gotowy do budowy wielkoskalowych klastrów CS-2 AI ze 163 milionami rdzeni Solidigm rozpoczął sprzedaż najbardziej pojemnego na świecie dysku SSD NVMe – 61,44 TB kosztuje niecałe 4000 dolarów Oracle wdroży kolejne bezpieczne centrum danych głęboko pod ziemią w Izraelu