Trzyletni okres Apple dobiegł końca, sprzedaż iPhone'a spadła o 8%, a sprzedaż komputerów Mac prawie 30%

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
4 min. czytania

Apple opublikowało raport za pierwszy kwartał roku podatkowego 2023, który zakończył się dla firmy 31 grudnia. Przychody spadły o 5%, co jest pierwszym spadkiem sprzedaży Apple od drugiego kwartału 2019 r. Jednym z głównych powodów jest spadek sprzedaży iPhone’ów, spowodowany kwarantanną w Chinach i ogólnymi czynnikami makroekonomicznymi. Akcje spółki spadły o 4%.

W ostatnim kwartale przychody Apple wyniosły 117,2 miliarda dolarów, co oznacza spadek o 5,49% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Jest to również znacznie poniżej oczekiwań analityków, którzy przewidywali przychody w wysokości 121,1 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,88 USD, co oznacza spadek o 10,9% rok do roku.

W pierwszym kwartale roku podatkowego 2023 Apple stanęło w obliczu fali problemów. Głównym z nich były problemy z premierą iPhone’a 14 Pro i Pro Max, spowodowane blokadami z powodu COVID-19 i związanymi z tym niepokojami w największej montowni iPhone’ów zlokalizowanej w Zhengzhou w Chinach. W wywiadzie dla Reuters, dyrektor generalny Apple, Tim Cook, powiedział, że zakłócenia w produkcji „trwały przez większą część grudnia”, ale „teraz produkcja wróciła tam, gdzie chcieliśmy”. Cook powiedział, że blokady w Chinach spowodowały podwójne uderzenie, ograniczając nie tylko podaż, ale także popyt – sprzedaż w Chinach spadła o 7% do 23,9 miliardów dolarów.

Apple powiedział w raporcie, że sprzedaż iPhone’a wygenerowała 65,8 miliarda dolarów przychodów w ostatnim kwartale, o 8% mniej niż rok wcześniej i poniżej szacunków analityków na poziomie 68,3 miliarda dolarów. Sprzedaż urządzeń do noszenia i innych urządzeń Apple w ostatnim kwartale spadła o 8,3% rok do roku do 13,48 mld USD, również poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 15,23 mld USD.

Jednak najbardziej spadła sprzedaż komputerów Mac – ta część biznesu przyniosła tylko 7,74 mld dol., czyli o 28,66% mniej niż przed rokiem, a także znacząco mniej niż prognozowali analitycy na poziomie 9,6 mld dol. z trwającą pandemią i masową pracą zdalną, a także premierą nowych MacBooków Pro z autorskimi procesorami Apple.

Jedynym segmentem sprzętowym, który wykazał wzrost w ostatnim kwartale, był iPad – ich sprzedaż wzrosła od razu o 29,66% do 9,4 mld USD i znacznie przekroczyła prognozy analityków na poziomie 7,76 mld USD. Wynika to z premiery nowych modeli i braku niedobór, który rok wcześniej utrudniał sprzedaż tabletów Apple.

Usługi Apple, które obejmują Apple Music i usługi przesyłania strumieniowego audio i wideo Apple TV+, App Store, Apple Pay, iCloud i inne usługi, wzrosły o 6% rok do roku do 20,8 mld USD, nieco lepiej niż oczekiwali analitycy na poziomie 20,7 mld USD. Zaznaczono, że mocne strony usług Apple to usługi w chmurze, płatności, w tym Apple Pay i Apple Card oraz muzyka. Cook dodał, że pracownicy Apple testują teraz beta plan ratalny „kup teraz, zapłać później”, który stanie się jego usługami.

Inwestorzy Apple czekają, aby zobaczyć, czy firma odkryje nowe segmenty rynku w tym roku. Istnieją duże nadzieje na plany Apple dotyczące wypuszczenia w tym roku flagowego zestawu słuchawkowego rzeczywistości mieszanej, który może kosztować około 3000 USD. Ponadto krążą pogłoski, że firma pracuje nad tańszym urządzeniem AR/VR.

Wreszcie zauważono, że firma spowolniła rekrutację i tnie koszty. W przeciwieństwie do wielu firm technologicznych, Apple nie ogłosił masowych zwolnień. „Rozumiemy również, że środowisko, w którym się znajdujemy, jest trudne. I tak tniemy koszty. Ograniczamy rekrutację, jesteśmy bardzo ostrożni i rozważni w stosunku do ludzi, których zatrudniamy” – powiedział Cook.

Źródła:

jabłko agencji Reutera CNBC

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz