Na tle pierwszych pokazów humanoidalnych robotów Optimus, kiedy na stojaku trzymano prawdziwe prototypy, a umiejętność tańca zapewniała osoba przebrana za robota, kolejne filmy Tesli pokazywały postęp, ale uczucie zawilgocenia produktu nie opuścił publiczności. W nowym filmie firma pokazała, jak szkoli roboty Optimus do wykonywania przydatnych prac na linii montażowej.
W ramach jednej z takich operacji zdecydowaliśmy się na umieszczenie cylindrycznych ogniw akumulatorowych o rozmiarze 4680 w specjalnym pojemniku, którego układ przypomina kasetę na jajka. Na nowym filmie robot Optimus przyjmuje ogniwa akumulatorowe przechodzące przez rynnę i umieszcza je w pojemnikach. Napisy mówią mu, że sieć neuronowa, wytrenowana po prostu na podstawie obrazów z dwuwymiarowych kamer, pozwala mu na wykonywanie takich manipulacji; film pokazuje także środowisko, w którym szkolonych jest jednocześnie kilka robotów.
Do każdego z nich przydzielony jest operator, który patrzy na posortowane przedmioty przez swego rodzaju hełm rzeczywistości rozszerzonej, a także pozwala elektronice na odczytywanie danych o manipulacjach za pomocą czujników noszonych na dłoni. Tak naprawdę na etapie szkolenia roboty powinny być w stanie samodzielnie wykonywać takie manipulacje. Jak zauważa Tesla, dodatkową uwagę zwrócono na zdolność robota do utrzymania równowagi podczas wszelkich manipulacji. Na końcu filmu pokazano robota Optimus, wijącego się po dowolnej trajektorii wokół pomieszczeń laboratorium. Odbywa się to oczywiście w celu jego szkolenia i za każdym razem robot jest w stanie chodzić coraz więcej bez pomocy z zewnątrz.
Przedstawiciele Tesli w komentarzach do filmu zauważyli, że obecnie starają się, aby roboty Optimus poruszały się szybciej i poruszały się nie tylko po płaskiej powierzchni, ale także po bardziej złożonym terenie. Przypomnijmy, że Elon Musk niedawno obiecał, że do końca tego roku zacznie wykorzystywać roboty Optimus w przedsiębiorstwach Tesli, a do końca przyszłego roku będzie je oferować klientom zewnętrznym.