Chińscy twórcy chipów, w tym Tencent, aktywnie promują swoje rozwiązania jako alternatywę dla akceleratorów obliczeniowych sztucznej inteligencji NVIDIA. Mają nadzieję, że amerykańskie sankcje zachęcą chińskich klientów do przejścia na nowych dostawców, pisze Reuters.
Firma NVIDIA z siedzibą w USA jest właścicielem 90% wartego 7 miliardów dolarów chińskiego rynku akceleratorów sztucznej inteligencji, jednak ostatnia runda amerykańskich sankcji nałożona w październiku ośmieliła jeszcze mniejszych graczy, w tym wspieranego przez państwo Hygon Information Technology i startup Iluvatar CoreX, do walki z amerykańskim gigantem. Uważa się, że największy sukces odniósł Huawei, którego akcelerator Ascend 910B uchodzi pod pewnymi względami porównywalny z NVIDIA A100. Tymczasem Tencent i inne firmy również zwiększają produkcję chipów i działalność marketingową: Stany Zjednoczone nałożyły ograniczenia eksportowe na chipy z najwyższej półki, ale chińscy programiści obstawiają, że sankcje mogą całkowicie zniechęcić klientów do firmy NVIDIA.
Tencent, największy chiński wydawca gier i operator mediów społecznościowych, pełni także funkcję dostawcy chmury i oferuje klientom dostęp do infrastruktury z akceleratorami Zixiao, opracowanymi wspólnie ze startupem Enflame – w materiałach promocyjnych porównywane są one do niektórych produktów NVIDIA. Tym samym model Zixiao v1 pozycjonowany jest jako tańszy zamiennik akceleratora NVIDIA A10, który znajduje zastosowanie w systemach rozpoznawania obrazu i mowy. Obiecujący Zixiao v2Pro, zoptymalizowany pod kątem szkolenia AI, jest okrzyknięty następcą zatwierdzonej karty NVIDIA L40S. Tencent stwierdził jednak, że nie ma planów rozwoju linii Zixiao i podkreślił, że akcelerator jest dostępny wyłącznie na infrastrukturze chmurowej.
Pozostałe przedsiębiorstwa działają w oparciu o sprzedaż bezpośrednią. Enflame, wspierany przez ten sam Tencent, oferuje akcelerator do szkolenia AI Yunsui, a Iluvatar CoreX, posiadający własny procesor graficzny Tiangai, informuje, że przygotowuje alternatywę dla NVIDIA A100. Hygon rozpoczął sprzedaż procesora graficznego Shensuan No. 2 – początkowo został opracowany tak, aby był kompatybilny z platformą NVIDIA CUDA, co oznacza, że posiadacze amerykańskiego sprzętu będą mogli przy minimalnym dyskomfortu porzucić go na rzecz chińskiego sprzętu. Startup Intellifusion ogłosił chip Deepedge10, który jest pozycjonowany jako bezpośredni konkurent NVIDIA H20 – ten akcelerator AI jest opracowywany w celu spełnienia najnowszych ograniczeń sankcji.
Niedawno okazało się, że Baidu, właściciel największej chińskiej wyszukiwarki i wiodący deweloper w dziedzinie AI, złożył duże zamówienie na akceleratory Huawei. Zagrożenie ze strony chińskich programistów zostało potwierdzone w zeszłym tygodniu przez dyrektora generalnego NVIDIA, Jensena Huanga, w rozmowie z reporterami w Singapurze. „Pierwotnym celem [USA] było spowolnienie rozwoju możliwości sztucznej inteligencji w Chinach, ale te działania zwiększyły zdolność kraju do rozwoju. Z powodu tych sankcji wielu chińskich gigantów chmurowych pracuje nad stworzeniem własnych ekosystemów sztucznej inteligencji bez amerykańskich chipów” – podsumował Nori Chiou, dyrektor inwestycyjny w White Oak Capital.