Teleskop kosmiczny NEOWISE spłonął w atmosferze ziemskiej

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Jak poinformowała NASA w sieci X (dawniej Twitter), 1 listopada 2024 r. należący do NASA teleskop kosmiczny na podczerwień NEOWISE wszedł w atmosferę ziemską i spłonął. Misja teleskopu trwała nieco ponad 14 lat. Większość z nich teleskopu działała w ramach rozbudowanego programu naukowego, który posłużył jako podstawa do opracowania nowej generacji kosmicznego łowcy asteroid.

Należący do NASA teleskop NEOWISE narodził się jako WISE (Wide-field Infrared Survey Explorer). Został uruchomiony w 2009 roku. Główne prace naukowe teleskopu zakończono w lutym 2011 roku. Na pokładzie skończył się czynnik chłodniczy chłodzący czujniki podczerwieni teleskopu i dalsze poszukiwania odległych i ciemnych obiektów stały się niemożliwe. W ciągu nieco ponad roku WISE dokonał wielu odkryć, w tym odkrycia najjaśniejszej na świecie galaktyki w podczerwieni i pobliskiego brązowego karła. Już dziś dane zebrane przez teleskop służą do badań naukowych i będą wykorzystywane w nadchodzących latach.

Nasza sonda kosmiczna NEOWISE, pierwotnie wystrzelona jako WISE i tropiciel dla nadchodzącego teleskopu do polowania na asteroidy NEO Surveyor należącego do NASA, spłonęła w ziemskiej atmosferze, zgodnie z oczekiwaniami, po ponad 14 latach pracy. https://t.co/zbMYtyddlO pic.twitter.com/50BH9zVXml

— NASA Asteroid Watch (@AsteroidWatch) 2 listopada 2024 r

W 2013 roku teleskop WISE, który znajdował się w trybie uśpienia przez ponad dwa lata, został wybudzony, aby przeprowadzić rozszerzony program naukowy. Na pokładzie WISE dwa z czterech czujników podczerwieni pozostały sprawne i nie wymagały obowiązkowego chłodzenia. Teleskop znalazł więc drugie życie i stał się znany jako NEOWISE (Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer). Jak sama nazwa wskazuje, misją teleskopu było poszukiwanie obiektów bliskich Ziemi, które, jak można się domyślić, mogłyby zagrozić naszej planecie i ziemskiej cywilizacji. NEOWISE wszedł więc do służby w obronie planetarnej i pozostał tam do końca lipca 2024 roku.

Awionika NEOWISE została wyłączona 8 sierpnia 2024 r. Teleskop opadł zbyt nisko nad Ziemię, aby mógł dalej działać i po prostu pozostać na orbicie. NASA przewidywała, że ​​w zależności od aktywności Słońca, które w szczytowym momencie rozszerza granice atmosfery, teleskop wypali się w okresie od grudnia 2024 r. do lutego 2025 r. Jednak Słońce w obecnym cyklu okazało się niezwykle aktywne i faktycznie NEOWISE spłonęło w atmosferze 1 listopada.

NEOWISE / MĄDRY

Misja NEOWISE będzie kontynuowana z nowym łowcą asteroid, teleskopem NEO Surveyor. Jego uruchomienie przewidywane jest na rok 2027. Teleskop NEO Surveyor zostanie wysłany do punktu Lagrange’a L1 (pomiędzy Słońcem a Ziemią). Jego czujniki zostaną zaprojektowane i ekranowane w taki sposób, aby nie było konieczności stosowania czynnika chłodniczego. Teleskop NEO Surveyor pomoże w poszukiwaniu niebezpiecznych asteroid nadlatujących z kierunku Słońca, których sama gwiazda uniemożliwiała obserwację z Ziemi lub z jej orbity. Techniki opracowane w NEOWISE pomogą zwiększyć efektywność pracy NEO Surveyor. Ponad 20 lat temu meteoryt, który eksplodował nad Czelabińskiem, przyszedł od strony Słońca i stał się niespodzianką. NEO Surveyor pomoże Ci uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz