Tajny chiński samolot kosmiczny znalazł się na orbicie po raz trzeci, a wystrzelenie jego amerykańskiego odpowiednika zostało przełożone

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Tajny chiński samolot kosmiczny znalazł się na orbicie po raz trzeci, a wystrzelenie jego amerykańskiego odpowiednika zostało przełożone

Wczoraj wieczorem czasu lokalnego tajny chiński bezzałogowy samolot kosmiczny został wysłany w przestrzeń kosmiczną na rakiecie Długi Marsz-2F z Centrum Wystrzeliwania Satelity Jiuquan. To już trzeci lot pojazdu wielokrotnego użytku, który może lądować na skrzydłach na pasie startowym. Tego samego dnia w przestrzeń kosmiczną miał wystartować amerykański samolot kosmiczny X-37B, ale start został odwołany ze względów technicznych.

Bardzo, bardzo niewiele wiadomo o chińskim samolocie kosmicznym. Dokładniej nic nie wiadomo. Zakłada się, że jego charakterystyka wagowa i gabarytowa jest zbliżona do amerykańskiego projektu X-37B. Oznacza to, że masa kosmonauty wynosi od 5 do 8 ton, a jego długość sięga 10 m.

Eksperci uważają, że Chińczycy wykorzystują urządzenie wielokrotnego użytku do eksperymentów wojskowych i naukowych. Jest mało prawdopodobne, aby samolot kosmiczny wykonywał zadania operacyjne, a za jego pomocą całkiem wygodnie jest sprawdzić działanie tego lub innego sprzętu, ponieważ następnie płynnie i bezpiecznie wraca na Ziemię. W każdym razie amerykański X-37B jest używany dokładnie tak – jako latające laboratorium kosmiczne.

Tym razem X-37B miał wystartować na rakiecie SpaceX Falcon Heavy z kosmodromu w Centrum Kosmicznym. Kennedy’ego na Florydzie. Start był kilkakrotnie przekładany ze względu na złą pogodę, a wczoraj poinformowano, że niektóre urządzenia wymagają dodatkowych testów.

Chiński samolot kosmiczny wszedł już na pewną orbitę, która została zainstalowana przez amerykańskie systemy startowe i satelitarne systemy śledzenia. Podaje się, że jest to orbita o wymiarach 333 × 348 km i nachyleniu 50,0 °. Orbita kosmonauty miała takie same parametry w 2020 roku, kiedy wystartował po raz pierwszy. Podczas drugiego startu w 2022 roku kosmoplan wzniósł się wyżej – do 593 km u góry i 345 km u dołu. W sumie w 2022 roku chiński bezzałogowy samolot kosmiczny spędził w locie 276 dni. Na przykład jego amerykański odpowiednik spędził najdłuższy czas na orbicie podczas 908-dniowej misji.

Przypadkowo, niemal równocześnie ze startem chińskiego samolotu kosmicznego i odwołaniem startu amerykańskiego statku kosmicznego, na łamach naszego serwisu w formie artykułu „Na szlakiem niezmartwychwstałej „Zaryi” z opowieścią o projekcie wahadłowca wielokrotnego użytku o tej samej nazwie z końca lat 80. X. Niestety, podczas gdy koledzy z kosmosu przywracają do życia 50-letnie projekty samolotów kosmicznych wielokrotnego użytku na nowym poziomie, my możemy jedynie przeglądać archiwa.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz