Sztuczna inteligencja obniżyła zużycie energii w 100 projektach układów scalonych – potroiła produktywność inżyniera

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Projektowanie mikroczipów to złożone i żmudne zadanie. Sztuczna inteligencja pomogła w stworzeniu nowych układów scalonych dla centrów danych, smartfonów i urządzeń Internetu rzeczy (IoT). Synopsys, firma zajmująca się oprogramowaniem do projektowania elektroniki i układów scalonych, ogłosiła, że ​​jej narzędzie DSO.ai pomogło już z powodzeniem opracować setki układów scalonych i spodziewa się kontynuacji trendu wzrostowego.

Narzędzie AI firmy Synopsys umożliwiło firmom takim jak STMicroelectronics i SK hynix przyspieszenie rozwoju półprzewodników w coraz bardziej konkurencyjnym środowisku. W ciągu ostatnich kilku lat popyt na nowe chipy wzrósł, a koszty rozwoju poszybowały w górę. Narzędzia takie jak DSO.ai zostały zaprojektowane specjalnie w celu obniżenia kosztów projektowania poprzez optymalizację układu komponentów układu scalonego zamiast angażowania inżynierów.

Setki opracowanych projektów układów scalonych po przetworzeniu AI wykazały zmniejszenie zużycia energii nawet o 25% przy trzykrotnym wzroście produktywności inżynierów. SK hynix donosi, że użycie DSO.ai zmniejszyło powierzchnię komórki pamięci o 15% i zmniejszyło ogólny rozmiar kości o 5%. DSO.ai jest szczególnie przydatny podczas projektowania układów dla rozwiązań wieloukładowych, co wymaga dużo rutynowej pracy.

Synopsys twierdzi, że DSO.ai nie zabiera nikomu pracy (jeszcze), ale może zautomatyzować żmudną, powtarzalną pracę, która zajmuje czas inżynierów, pozwalając ludziom skupić się na prawdziwych innowacjach i nowych projektach. Na przykład projektowanie chipów wspomagane sztuczną inteligencją może pozwolić firmom, które nie mają wielu inżynierów, na opracowywanie bardziej zaawansowanych chipów. Jednak żadna technologia, która automatyzuje pracę wykonywaną przez ludzi, nie zaowocowała większą liczbą miejsc pracy dla ludzi.

Przy wszystkich najnowszych innowacjach w dziedzinie sztucznej inteligencji proces tworzenia drastycznie się zmienia. ChatGPT OpenAI, teraz wbudowany w produkty Microsoftu, może pisać historie, generować kod komputerowy i odpowiadać na zapytania wyszukiwania w języku naturalnym. Tymczasem Dall-E OpenAI pokonuje ludzkich twórców w konkursach artystycznych. Sztuczna inteligencja jest również wykorzystywana w grach i technologiach 3D, takich jak skalowanie liczby klatek na sekundę DLSS firmy NVIDIA. AI nie jest już abstrakcyjnym pojęciem – coraz częściej owoce pracy AI znajdują się w życiu codziennym. Jak na razie jest dobrze. Co się później stanie?

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz