Szef NVIDII: pojawienie się ChatGPT ma znaczenie porównywalne z premierą pierwszego iPhone'a

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
5 min. czytania

Chatbot ChatGPT AI opracowany przez OpenAI ma ogromne znaczenie dla całej branży IT, mówi Jensen Huang, dyrektor generalny firmy NVIDIA. Podzielił się swoimi przemyśleniami na temat tego rozwoju na seminarium w Walter Haas School of Business na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley.

Jeden z uczestników zapytał Huanga o jego poglądy na technologię ChatGPT i wpływ, jaki może ona mieć na branżę IT w ogóle, aw szczególności na branżę półprzewodników. Według szefa NVIDII rozwój ChatGPT ma podobne znaczenie jak powstanie iPhone’a. Ten ostatni nie był pierwszym smartfonem na rynku. Był to jednak pierwszy smartfon, który wielu ludziom na całym świecie zaoferował łatwość obsługi gadżetu.

„W ciągu zaledwie kilku dni liczba użytkowników ChatGPT przekroczyła pięć milionów osób, nie więcej niż 30 milionów, ale już na pewno więcej niż pięć milionów. Każdy z nich używa ChatGPT na własne potrzeby i wszyscy uważają tę technologię za niesamowitą. To prawdziwy cud. Kiedy ostatnio naprawdę widzieliśmy technologię, która była tak elastyczna i zdolna do rozwiązywania wielu różnych problemów? Potrafi pisać wiersze, potrafi pisać tabele SQL, potrafi pisać kod w Pythonie, potrafi pisać Verilog. Czego nie może zrobić teraz, nauczy się robić jutro. Wszystko to było bardzo zaskakujące i nadal zaskakuje wiele osób na całym świecie ”- powiedział szef NVIDIA.

Dodał, że ludzie z branży IT nie mogą się doczekać tego momentu: „To jak tworzenie iPhone’a, ale w sferze sztucznej inteligencji. To moment, w którym zebrały się wszystkie właściwe pomysły w dziedzinie komputerów przenośnych i zaowocowały produktem, o którym wszyscy teraz mówią. <..> Można go używać jako API i łączyć z arkuszami kalkulacyjnymi, PowerPointem, programami graficznymi, edytorami zdjęć i usprawniać ich działanie.

Według Huanga branża rozumie, że jest to monumentalne wydarzenie. Jego zdaniem ostatnie 60 dni pokazało, że ta technologia będzie nadal się rozwijać i rozprzestrzeniać w błyskawicznym tempie. Zauważył, że od momentu uruchomienia chatbota ChatGPT AI otwarto około 500 startupów, które na jego podstawie zaprezentowały i już wypuściły swoje pierwsze oprogramowanie, które jest naprawdę wygodne w użyciu.

„Jest to analogiczne do tego, kiedy powstały pierwsze przeglądarki, język JavaScript, na którym zaczęto tworzyć strony internetowe, lub kiedy pojawił się pierwszy iPhone, a już w ciągu kilku dni zaczęły pojawiać się pierwsze aplikacje dla App Store” – powiedział Huang. powiedział.

Jego zdaniem podobne istotne wydarzenia dzięki ChatGPT będą obserwowane teraz. Piękno tej technologii, zdaniem Huanga, polega na tym, że obszary, które wcześniej nie mogły korzystać ze sztucznej inteligencji, mogą teraz korzystać z ChatGPT. Idąc dalej analogią, Huang powiedział, że dzięki rozwojowi ChatGPT każdy może teraz praktycznie zostać programistą, niezależnie od zawodu.

„W ciągu ostatnich 40 lat komputery stawały się coraz bardziej złożone. Skomplikował proces programowania. W ciągu jednego dnia wszystko się zmieniło. Teraz każdy może programować. Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem, lekarzem, pielęgniarką, majsterkowiczem, asystentem, biurem podróży, właścicielem małej firmy, restauratorem, nie ma to znaczenia. Teraz każdy może zostać programistą. Wystarczy zwrócić się do tego programu, aby napisał dla ciebie niezbędny kod, zautomatyzował coś dla ciebie. To, co opracował zespół OpenAI, jest jedną z najfajniejszych rzeczy w informatyce. Znacznie zdemokratyzowali komputery”.

Huang powiedział, że jest podekscytowany tym, co technologia może osiągnąć w opiece zdrowotnej, transporcie, logistyce, handlu detalicznym, produkcji i wielu innych gałęziach przemysłu o wartości 100 bilionów dolarów, które są obecnie w dużej mierze niewykorzystywane.

Podsumowując, Huang stwierdził: „To, co zrobił OpenAI, co zrobił zespół, jest naprawdę jednym z największych osiągnięć, jakie kiedykolwiek osiągnięto w dziedzinie informatyki”.

Oczywiście Huang jest podekscytowany ChatGPT nie tylko ze względu na potencjał tej technologii dla ludzi, ale także ze względu na jej potencjał dla samej firmy NVIDIA. Faktem jest, że do działania ChatGPT i podobnych systemów potrzebna jest ogromna moc obliczeniowa, aw szczególności akceleratory obliczeniowe oparte na procesorach graficznych. ChatGPT został nieoficjalnie przeszkolony na ponad 10 000 procesorów graficznych NVIDIA. Tak więc całkowite rozpowszechnienie sztucznej inteligencji zapewni firmie NVIDIA ogromny popyt na jej produkty. Dla samego Huanga to również obiecuje znaczny wzrost bogactwa, który już się rozpoczął.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz