Światowe dostawy materiałów do produkcji chipów spadły o 8,2% – wzrost wykazały jedynie Chiny

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Światowy rynek materiałów półprzewodnikowych spadł o 8,2% do 66,7 miliardów dolarów w 2023 roku. Spadek sprzedaży dotknął materiałów do przetwarzania płytek krzemowych i pakowania chipów. Co ciekawe, spadek zaobserwowano we wszystkich regionach z wyjątkiem Chin.

Według raportu stowarzyszenia dostawców branży elektronicznej SEMI, całkowite przychody z rynku chipów spadły o 8,2% w porównaniu z rokiem poprzednim. Co ciekawe, tę negatywną tendencję zaobserwowano we wszystkich regionach świata, z wyjątkiem Chin, które dzięki aktywnemu rozwojowi krajowego przemysłu półprzewodników zdołały wykazać dodatnią dynamikę i zwiększyć zużycie materiałów do produkcji chipów.

Według Tom’s Hardware spadek rynku światowego wynika przede wszystkim ze spadku popytu na same półprzewodniki. W 2022 roku przedsiębiorstwa borykały się z nadmiernymi zapasami wyrobów gotowych, co zmusiło je do ograniczenia wolumenu produkcji w 2023 roku. Doprowadziło to do zmniejszenia wykorzystania mocy produkcyjnych, a w efekcie do zmniejszenia zużycia materiałów potrzebnych do produkcji zrębków. Tym samym spadek rynku produktów końcowych bezpośrednio wpłynął na popyt ze strony producentów procesorów.

Spadek dotknął zarówno materiały do ​​przetwarzania płytek (spadek o 7% do 41,5 miliarda dolarów), jak i materiały opakowaniowe gotowych produktów (spadek o 10,1% do 25,2 miliarda dolarów). W pierwszym przypadku największy spadek wykazano w podaży krzemu, fotomasek i materiałów do planaryzacji chemiczno-mechanicznej. W drugim – podłoża organiczne do pakietów mikroukładów.

Jednocześnie największym konsumentem materiałów do półprzewodników pozostaje Tajwan (19,2 mld dolarów), gdzie zlokalizowane są zakłady produkcyjne światowego lidera kontraktowej produkcji chipów TSMC. Na drugim miejscu znalazły się Chiny ze wskaźnikiem 13,1 mld dolarów, którym pomimo globalnej recesji udało się zwiększyć konsumpcję krajową poprzez aktywną budowę nowych zakładów produkcyjnych. Pierwszą trójkę (10,6 miliarda dolarów) zamyka Korea Południowa, w której działają giganci branżowi, tacy jak Samsung i SK Hynix.

W pozostałych regionach spadki były bardziej znaczące. Przykładowo w Ameryce Północnej rynek spadł o 11,4% (do 5,6 mld dolarów), a w Europie o 5,7% (do 4,3 mld dolarów). Wynika to m.in. z przenoszenia produkcji do Azji i spadku udziału krajów zachodnich w światowej produkcji półprzewodników.

Pomimo lokalnego wzrostu w Chinach, cała branża przeżywa trudne chwile, ponieważ globalny spadek popytu w połączeniu z dużą konkurencją stwarza trudności dla większości uczestników rynku.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz