Supermocarstwo IoT: Chiny osiągają 1,8 miliarda komórkowych połączeń IoT

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Według stanu na grudzień 2022 r., opublikowanego przez Ministerstwo Przemysłu i Technologii Chin (MIIT), liczba połączeń urządzeń Internetu Rzeczy z sieciami mobilnymi w Chinach osiągnęła 1,8 miliarda. Według ComSoc jest to 70% całkowitej liczby globalne połączenia IoT. Co więcej, Chiny są niekwestionowanym liderem na rynku chipów IoT.

Według Counterpoint Research trzy chińskie firmy (Quectel, Fibocom i Sunsea) odpowiadają za 50% globalnej sprzedaży modułów IoT, podczas gdy operator komórkowy China Mobile opracował dwa rodzaje chipów RISC-V i dostarczył już 100 milionów modułów IoT do urządzeń. do różnych celów. China Telecom przekroczył kamień milowy 100 milionów użytkowników 5G NB-IoT w 2021 roku. W rzeczywistości podłączonych urządzeń jest ponad 1,8 miliarda.Według statystyk MIIT łączna liczba połączeń komórkowych w kraju to 3,528 miliarda, z czego 1,845 miliarda to moduły IoT. Większość modułów jest zgodna ze standardem NB-IoT.

Źródło obrazu: Jorge Ramirez/unsplash.com

Wraz z dalszym rozwojem 5G spodziewane jest szybkie rozpowszechnienie IoT: rozwiązania te są już wykorzystywane w zakładach użyteczności publicznej, usługach rządowych, rolnictwie, inteligentnych domach itp. Tym samym 496 mln urządzeń jest zaangażowanych w sektor usług publicznych, 375 mln w Internet Maszyn, a 192 mln w urządzenia inteligentnego domu. Liczba użytkowników końcowych urządzeń Internetu Rzeczy po raz pierwszy w historii kraju przekroczyła liczbę użytkowników urządzeń mobilnych. Innymi słowy, w lokalnych sieciach komórkowych 52,3% połączeń pochodzi z urządzeń IoT, a reszta pochodzi z telefonów i smartfonów.

Według lokalnego think tanku CAICT, do 2030 roku w Chinach będą dziesiątki miliardów urządzeń IoT podłączonych do sieci komórkowych należących do lokalnej Wielkiej Trójki: China Mobile, China Telecom i China Unicom. Chociaż ogólne przychody branży są jak dotąd stosunkowo niskie, biorąc pod uwagę tempo wzrostu i brak konkurencji zewnętrznej, operatorzy mogą oczekiwać, że IoT stanie się trwałym źródłem dochodów. Jako analogię ComSoc przytacza paralelę z 5G – pojemność sieci i liczba abonentów rosną w niewiarygodnym tempie, ale zwrot finansowy też jest jak na razie niewielki.

Powiązane materiały:

Gdzie jest Internet rzeczy w Rosji? W Rosji powstaną kontrolery RISC-V dla elektroniki, systemów automatyki i IoT Canonical i Intel opublikują kompilacje IoT Ubuntu VTB i Rostelecom pomogą w cyfrowym rozwoju regionów – pierwszym projektem będzie system nadzoru wideo MTS uruchamia platformę do tworzenia usług komunikacyjnych

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz