Superkomputer eksaskalowy Frontier uznany przez magazyn Time za najlepszy wynalazek roku 2023

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Amerykański magazyn Time co roku publikuje listę najlepszych wynalazków ludzkości z różnych dziedzin. W tym roku w rankingu znalazło się 200 produktów i technologii, które pogrupowano w ponad 35 kategoriach. Należą do nich między innymi oprogramowanie, komunikacja, rzeczywistość wirtualna i rozszerzona, sztuczna inteligencja, elektronika użytkowa, czysta energia, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo, robotyka i wiele innych.

Jednym z obszarów są systemy i urządzenia eksperymentalne. Zwycięzcą w tej kategorii został kompleks obliczeniowy Frontier, najpotężniejszy superkomputer roku 2023. Naukowcy wykorzystują go już do różnych celów, od badania czarnych dziur po modelowanie klimatu. „Eksperci porównują to do odpowiednika lądowania na Księżycu pod względem osiągnięć inżynieryjnych. To więcej niż cud. To statystyczna niemożliwość” – powiedział Nic Dubé, kierownik projektu w HPE.

Źródło obrazu: ORNL

System Frontier, stworzony przez HPE, jest zainstalowany w Narodowym Laboratorium Oak Ridge (ORNL) Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych. Zajmuje pierwsze miejsce w rankingu TOP500 z wydajnością 1194 Eflops. W systemie zastosowano procesory AMD EPYC Milan, akceleratory Instinct MI250X oraz interkonekt Cray Slingshot. W sumie zaangażowanych jest 8 699 904 rdzeni obliczeniowych. Teoretyczna szczytowa wydajność sięga 1680 Eflops.

Powiązane materiały:

Bunkier AI: Tesla rozpoczyna budowę centrum danych dla superkomputera Dojo Wielka Brytania zbuduje superkomputer eksaskalowy w Edynburgu Pierwszy europejski superkomputer eksaskalowy Jupiter otrzyma chipy SiPearl Rhea Arm i akceleratory NVIDIA Przerobiony, ale nie zepsuty: jak odejście zagranicznych firm zmieniło rosyjski rynek IT Film dnia: budowa superkomputera 2-Eflops El Capitan

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz