Departament Handlu USA poinformował o zakończeniu prac nad przyznaniem GlobalFoundries rządowych dotacji w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Środki te zostaną przeznaczone na rozbudowę mocy wytwórczych chipmakera w fabrykach w Nowym Jorku i Vermont.
Wstępna decyzja o przyznaniu kontraktu firmie GlobalFoundries, trzeciemu co do wielkości kontraktowemu producentowi półprzewodników na świecie, zapadła w lutym tego roku. Nastąpiło to po tym, jak firma ogłosiła plany zainwestowania 13 miliardów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat w swoje zakłady produkcyjne w USA, które produkują chipy dla motoryzacji, Internetu rzeczy, urządzeń mobilnych, centrów danych oraz przemysłu lotniczego i kosmicznego oraz obronnego.
Sekretarz handlu Gina Raimondo powiedziała w zeszłym tygodniu reporterom, że departament stara się udzielić jak największej liczby kontraktów w ramach ustawy CHIPS z 2022 r. o wartości 52,7 miliarda dolarów, zanim obecna administracja prezydenta USA zakończy pracę 20 stycznia. „Pracujemy tak ciężko, jak tylko możemy” – cytuje źródło Raimondo.
Przyznane środki pozwolą GlobalFoundries rozszerzyć produkcję w zakładzie na Malcie szt. Nowy Jork, dzięki integracji technologii wykorzystywanych już w zakładach firmy w Singapurze i Niemczech. Mówimy o produkcji chipów dla amerykańskiego przemysłu samochodowego. Ponadto stan Nowy Jork zadeklarował wsparcie dla producenta chipów w wysokości 550 milionów dolarów. GlobalFoundries planuje budowę nowego zakładu na Malcie, w którym będą produkowane chipy samochodowe, a także produkty półprzewodnikowe dla przemysłu sztucznej inteligencji, kosmicznego i motoryzacyjnego.
W zeszłym tygodniu Izba Handlowa sfinalizowała subsydia w wysokości 6,6 miliarda dolarów dla amerykańskiego oddziału Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. Wcześniej zatwierdzono także kwotę 6,4 miliarda dolarów dla Samsunga na rozbudowę fabryki w Teksasie, 8,5 miliarda dolarów dla Intela i 6,1 miliarda dolarów dla Micron Technology. Należy również zauważyć, że na początku miesiąca Izba Handlowa nałożyła na GlobalFoundries karę w wysokości 500 tys. dolarów za nieuprawnione dostarczanie chipów do oddziału chińskiej firmy SMIC, który znalazł się na czarnej liście Ministerstwa Handlu.