Stany Zjednoczone przeznaczają 2 miliardy dolarów firmie byłego CTO Tesli na rozszerzenie recyklingu baterii litowych w Nevadzie

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

Stany Zjednoczone przeznaczają 2 miliardy dolarów firmie byłego CTO Tesli na rozszerzenie recyklingu baterii litowych w Nevadzie

Jeffrey Brian Strobel (JB Strauel) to nie tylko były CTO Tesli, ale także jeden z założycieli firmy, czego nie można powiedzieć o obecnym CEO, Elonie Musku. Firma Redwood Materials, niedawno założona przez Strobela, otrzymała od rządu USA pożyczkę w wysokości 2 miliardów dolarów na rozbudowę zakładu w Nevadzie w celu recyklingu zużytych baterii litowych.

Jak wspomniano wcześniej, firma Redwood Materials planuje dziesięciokrotnie zwiększyć swoje moce produkcyjne w Stanach Zjednoczonych. Obecnie poddaje recyklingowi akumulatory o łącznej pojemności 10 GWh rocznie, co teoretycznie powinno wystarczyć do wyprodukowania akumulatorów trakcyjnych dla setek tysięcy pojazdów elektrycznych. W tej dekadzie firma Redwood Materials zamierza zwiększyć udział materiałów pochodzących z recyklingu zużywanych przez przemysł motoryzacyjny do połowy całkowitego wolumenu.

W niedawnym wywiadzie dla CNBC Jeffrey Brian Strobel stwierdził: „Popyt na akumulatory i pojazdy elektryczne w USA rośnie, ale jeszcze długa droga przed nami, zanim główne źródła surowców przeniosą się bezpośrednio do USA”. Ponieważ założyciel Redwood Materials wcześniej informował, że pewnego dnia cały światowy przemysł motoryzacyjny będzie mógł obejść się wyłącznie z materiałami pochodzącymi z recyklingu do produkcji akumulatorów trakcyjnych, w tym kontekście Strobel miał prawdopodobnie na myśli rozwój recyklingu baterii litowych w Stany Zjednoczone.

Krajowy Departament Energii niedawno przyznał firmie Redwood Materials pożyczkę w wysokości 2 miliardów dolarów na rozbudowę klastra produkcyjnego zajmującego się recyklingiem baterii trakcyjnych w Nevadzie. Wiadomo, że firma jest też gotowa wydać 3,5 mld dolarów na budowę przedsiębiorstwa w Karolinie Południowej, ale omawiany kredyt pokrywa jedynie potrzeby projektu w Nevadzie. Pieniądze te będą musiały zostać zwrócone do stanu, więc firma Redwood Materials będzie musiała zapewnić pomyślne działanie zakładu recyklingu baterii w Nevadzie.

Przedstawiciele departamentu energetyki USA tłumaczyli, że w najbliższym czasie Stany Zjednoczone powinny nie tylko rozwijać przedsiębiorstwa zajmujące się przetwarzaniem zużytych baterii, ale także aktywnie wydobywać na swoim terytorium surowce pierwotne. Tylko w ten sposób można obniżyć koszty baterii trakcyjnych i ogólnie zwiększyć dostępność transportu elektrycznego dla obywateli o ograniczonych dochodach. Amerykańska ustawa o redukcji inflacji pozwala Departamentowi przeznaczyć do 55 miliardów dolarów na zasadzie zwrotu kosztów na stymulowanie rozwoju całej infrastruktury niezbędnej do transportu elektrycznego.

Firma Redwood Materials w Nevadzie prowadzi już pilotażowe testy folii miedzianej pochodzącej z recyklingu, która jest wykorzystywana do produkcji anod akumulatorów trakcyjnych. Przy wsparciu państwa planowane jest zwiększenie mocy produkcyjnych do stanu pozwalającego na zaopatrywanie w takie surowce nawet 1 mln pojazdów elektrycznych rocznie. Co znamienne, Tesla, będąca partnerem tej firmy, zamierza korzystać z usług innych dostawców surowców wtórnych, a także samodzielnie przetwarzać zużyte baterie trakcyjne.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz