Departament Handlu USA poinformował, że zakończył przydzielanie rządowej dotacji w wysokości 6,6 miliarda dolarów amerykańskiemu oddziałowi Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) w Phoenix w Arizonie, który będzie zajmował się produkcją półprzewodników, podaje Reuters.
Wiążąca umowa – po przedwstępnym porozumieniu z kwietnia – obejmuje pierwszą dużą wypłatę w ramach programu o wartości 52,7 mld dolarów, który rozpoczyna się w 2022 roku. W kwietniu TSMC zgodziło się zwiększyć planowaną inwestycję o 25 miliardów dolarów, do łącznej kwoty 65 miliardów dolarów, i zbudować do 2030 roku trzecią fabrykę w Arizonie. W drugiej fabryce tajwański wykonawca będzie produkował półprzewodniki w zaawansowanej technologii 2 nm, a masowa produkcja ma się rozpocząć w 2028 roku. Firma zgodziła się również na wprowadzenie na rynek swojego najnowocześniejszego rozwiązania A16 w zakładzie w Arizonie.
Dotacja dla TSMC obejmuje także tanią pożyczkę rządową w wysokości 5 miliardów dolarów – zgodnie z warunkami umowy firma otrzyma środki po osiągnięciu kluczowych etapów projektu. Ministerstwo Handlu sugeruje, że do końca roku TSMC otrzyma co najmniej 1 miliard dolarów. Firma zgodziła się odstąpić od wykupu akcji na pięć lat i podzielić się nadwyżką zysków z rządem USA. Transakcja „pomoże nam przyspieszyć rozwój najbardziej zaawansowanej technologii produkcji półprzewodników dostępnej w Stanach Zjednoczonych” – powiedział CC Wei, dyrektor generalny TSMC.
W 2022 roku Kongres USA zatwierdził „CHIP Act” – środek wymagany, ponieważ w kraju nie produkuje się jeszcze zaawansowanych półprzewodników. „To nie wydarzyło się naturalnie. <..> Musieliśmy przekonać TSMC, że będzie chciało się rozwijać” – powiedziała szefowa Ministerstwa Handlu Gina Raimondo. Dodała, że władze musiały przekonać amerykańskie firmy do kupowania chipów wyprodukowanych w USA. „Rynek nie bierze pod uwagę bezpieczeństwa narodowego” – zauważył urzędnik. Jej dział przeznaczył 36 miliardów dolarów na projekty związane z produkcją chipów, w tym 6,4 miliarda dolarów na fabrykę Samsunga w Teksasie, 8,5 miliarda dolarów na rzecz Intela i 6,1 miliarda dolarów na Micron. Ministerstwo Handlu zamierza zawrzeć jak najwięcej umów przed 20 stycznia, kiedy odejdzie ze stanowiska obecny prezydent USA Joe Biden.