Stany Zjednoczone nie pozwolą, aby zamieniło się ono w wysypisko starych paneli słonecznych – kraj aktywnie buduje fabryki w celu ich recyklingu

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Stany Zjednoczone nie pozwolą, aby zamieniło się ono w wysypisko starych paneli słonecznych – kraj aktywnie buduje fabryki w celu ich recyklingu

Amerykańska firma Solarcycle ogłosiła budowę trzeciego w USA zakładu recyklingu starych paneli fotowoltaicznych. Zakład w Cedartown w stanie Georgia stanie się największym centrum recyklingu paneli, którego działalność rozpocznie się w połowie 2025 r. i będzie przetwarzać 2 miliony paneli rocznie. 99% materiałów będzie podlegać recyklingowi. W 2030 roku zakład będzie co roku poddawał recyklingowi aż 10 milionów paneli, czyli jedną czwartą tych wycofanych z obiegu w Stanach Zjednoczonych.

Jeśli plany zostaną zrealizowane, Stany Zjednoczone nie staną w obliczu losu polegającego na stanie się wysypiskiem zużytych paneli fotowoltaicznych, co dzieje się dziś w Australii i grozi Niemcom pod koniec dekady. W szczególności Solarcycle współpracuje z 70 firmami zajmującymi się energią słoneczną i jest gotowy do recyklingu zarówno jednostronnych, jak i dwustronnych paneli słonecznych, do czego wielu jej kolegów biznesowych nie jest jeszcze zdolnych.

Procesy technologiczne wdrażane w przedsiębiorstwach Solarcycle pozwalają odzyskać około 99% surowców podczas recyklingu starych paneli. Oczywiście większość odpadów będzie stanowić surowce krzemowe, którymi w rzeczywistości są panele słoneczne. Aby ponownie wykorzystać szkło z krzemu krystalicznego, Solarcycle zbuduje zakład obok zakładu recyklingu paneli, w którym będą produkowane półfabrykaty do nowych paneli słonecznych ze szkła krzemowego.

Firma posiada już zakłady do przetwarzania paneli słonecznych w miastach Odessa (Teksas) i Mesa (Arizona). Ale fabryka w Cedartown będzie największym tego typu obiektem w Stanach Zjednoczonych. Kiedy składający się z dwóch zakładów zakład w Cedartown osiągnie pełną wydajność, do jego utrzymania będzie zatrudnionych 1250 osób.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz