Stany Zjednoczone doszły do wniosku, że chipy Huawei wykonane w procesie technologicznym 7 nm są wolniejsze od swoich poprzedników
Na początku jesieni chińska firma Huawei wypuściła na rynek rodzinę smartfonów Mate 60 zbudowaną w oparciu o 7-nm procesory Kirin 9000S własnej konstrukcji, wyprodukowane przez SMIC pod wpływem amerykańskich sankcji. Władze USA doszły obecnie do wniosku, że Huawei nie będzie w stanie pozyskać tak zaawansowanych chipów w wystarczającej ilości, a ich poziom wydajności nie dorównuje poziomowi produktów wyprodukowanych przed nałożeniem sankcji.
W tym tygodniu rozmawiając z amerykańskimi prawodawcami, podsekretarz ds. handlu USA ds. administracji eksportu Thea Kendler powiedziała: „Ani moce produkcyjne, ani wskaźnik defektów (tych chipów) nie są w stanie zaspokoić potrzeb rynku. Co więcej, układ półprzewodnikowy znajdujący się w tym smartfonie ma niższą wydajność niż te, które wypuścili kilka lat temu. W związku z tym nasza kontrola eksportu ma kluczowe znaczenie dla spowolnienia postępu technologicznego Chin”.
Już na początku września odpowiednie departamenty USA rozpoczęły dochodzenie w sprawie przyczyn, które pozwoliły chińskim firmom opanować produkcję chipów w procesie technologicznym 7 nm, i do tego tygodnia nie zgłoszono żadnych komentarzy na temat wstępnych wyników tego dochodzenia. Thea Kendler przyznała, że Departament Handlu USA podziela obawy legislatorów dotyczące możliwości technologicznych Huawei. Przedstawiciele Partii Republikańskiej USA wezwali urzędników do zaostrzenia ograniczeń sankcji wobec Huawei i SMIC. Sekretarz handlu USA Gina Raimondo powiedziała w tym tygodniu, że kraj podejmie najsilniejsze możliwe działania w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego w świetle ostatnich postępów chińskich producentów chipów.