Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu ingerować w działalność ASML i innych dostawców maszyn do produkcji chipów w kierunku chińskim

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Stany Zjednoczone będą w dalszym ciągu ingerować w działalność ASML i innych dostawców maszyn do produkcji chipów w kierunku chińskim

Władze amerykańskie regularnie aktualizują ograniczenia eksportowe dotyczące Chin i idealnie życzyłyby sobie zsynchronizowanych działań ze strony swoich sojuszników, jednak ci ostatni znajdują coraz mniej uzasadnienia dla kroków USA w tym kierunku z punktu widzenia bezpieczeństwa narodowego. Szef ASML uważa, że ​​presja na partnerów amerykańskich w tym obszarze będzie kontynuowana.

Dyrektor generalny ASML, Christophe Fouquet, podzielił się swoją opinią w wywiadzie dla Bloomberga podczas wydarzenia Tech Summit w Londynie. „Jeśli spojrzeć na krajobraz geopolityczny, Stany Zjednoczone będą nadal wywierać presję na swoich sojuszników, aby nałożyli dodatkowe ograniczenia. Pytanie brzmi: co jest dobre dla Holandii? Co jest dobre dla Europy? – szef największego na świecie dostawcy skanerów litograficznych niezbędnych do produkcji chipów wyraził swoje zaniepokojenie obserwowanymi trendami.

Jak wyjaśnił Fouquet, większość dostaw sprzętu ASML do Chin dotyczy dojrzałych technologii, które z mniejszym prawdopodobieństwem będą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. „Dziś w Chinach główny nacisk kładziony jest na półprzewodniki masowe, bardzo różnią się one od sztucznej inteligencji” – dodał szef ASML. Ta specyfika nie przeszkadza jednak firmie w rozwijaniu swojej działalności w Chinach. Przez pięć kolejnych kwartałów kraj był największym źródłem przychodów ASML, a według wyników poprzedniego jego udział ogółem oscylował wokół 50%.

Jak stało się jasne po publikacji ostatniego raportu kwartalnego, zarząd ASML nie ma złudzeń co do utrzymującej się dużej zależności przychodów od rynku chińskiego. Jego zdaniem w przyszłym roku udział przychodów ASML w rynku chińskim spadnie bliżej historycznie charakterystycznych 20%. Według Fouqueta wysokie wolumeny dostaw sprzętu do chińskich klientów wynikają po części z opóźnionej realizacji zamówień firmy, choć mogły one zostać odebrane w szczytowym okresie pandemii Covid-19. Oznacza to, że nie tylko zaostrzenie sankcji wpłynie na powrót udziału przychodów ASML w Chinach do historycznych, niższych wartości. W tym przypadku pandemia również odcisnęła swoje piętno.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz