Po opublikowaniu w ubiegłym tygodniu ogólnych statystyk dotyczących rynku systemów klienckich, Intel dopiero niedawno opublikował swój roczny raport na temat Form 10-K, który pozwala na bardziej szczegółowe śledzenie dynamiki przychodów w poszczególnych segmentach rynku. W ubiegłym roku firma dostarczyła o 5% mniej komponentów do laptopów niż w 2022 roku, a w segmencie komputerów stacjonarnych dostawy spadły o 9%.
Charakterystyczne jest to, że mówimy konkretnie o dynamice dostaw w ujęciu fizycznym, a nie pieniężnym. Przychody Intela w segmencie laptopów na koniec ubiegłego roku spadły z 18,8 miliarda dolarów do 17 miliardów dolarów, czyli o 9,6%. Według Intela popyt na komponenty do laptopów był szczególnie słaby w pierwszej połowie roku i dopiero w drugiej połowie spadek został nieco zrównoważony przez odbicie popytu w związku z wyczerpaniem się zgromadzonych wcześniej zapasów. Średnia cena sprzedaży komponentu Intel do laptopów za cały rok 2023 spadła o 5%, gdyż na odpowiadające im urządzenia cieszył się większy popyt w sektorze edukacji, a specyfika tego rynku jest taka, że dominują na nim tańsze procesory z niewielkim liczba rdzeni lub modeli poprzednich generacji.
W segmencie komputerów stacjonarnych przychody Intela na koniec ubiegłego roku spadły o 4,7% do 10,2 miliarda dolarów, natomiast w ujęciu wolumenowym dostawy spadły o 9% w porównaniu z 2022 rokiem. Druga połowa roku dla rynku komputerów stacjonarnych w ocenie Intela również okazała się pomyślniejsza, ale tylko ze względu na wyczerpywanie się zapasów części jego produktów. Warto zauważyć, że Intel zgodnie ze swoimi najlepszymi tradycjami w obliczu spadających wolumenów sprzedaży nadal podnosił średnią cenę sprzedaży – wzrosła ona o przyzwoite 5%, gdyż na droższe modele procesorów tej marki cieszył się duży popyt w komercyjnym i segmenty rynku gier.
Jeśli porównamy ubiegły rok z rokiem 2022, to w przypadku biznesu klienckiego Intela, choć okazał się on nieco mniej rentowny (29,3 miliarda dolarów wobec 31,8 miliarda dolarów przychodów), pozwolił on na wzrost zysku operacyjnego z 5,6 do 6,5 miliarda dolarów i zgodnie z redukcją kryterium Wielkości dostaw produktów wykazały bardziej powściągliwą dynamikę. Przykładowo Intel w 2022 roku ograniczył podaż komponentów do laptopów o 36%, a w segmencie komputerów stacjonarnych spadek wyniósł 19%. Na tym tle ubiegłoroczny spadek odpowiednio o 5 i 9% wygląda na wynik bardzo przyzwoity.