Sprzedaż PlayStation 5 wzrosła w Europie o 200% w styczniu, chociaż sprzedaż gier gwałtownie spadła

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W styczniu w Europie z wyłączeniem Niemiec i Wielkiej Brytanii sprzedano 493 tys. konsol do gier wszystkich marek, czyli o 15,5% więcej niż w styczniu ubiegłego roku. Wzrost ten zawdzięczamy niewiarygodnie udanej sprzedaży PlayStation 5 – wzrosła ona o 202% w porównaniu z ubiegłym rokiem, a wciąż brakowało jej na rynku.

Przy tym wzroście PS5 zostało konsolą miesiąca pod względem sprzedaży, wyprzedzając Nintendo Switch, który spadł o 11% w porównaniu do stycznia 2022 r., oraz Xboksa Series X i S, które straciły 32% sprzedaży. W zakresie akcesoriów sprzedano 1,76 mln dodatkowych produktów, o 2,1% mniej niż miesiąc wcześniej. Najlepiej sprzedającym się akcesorium był kontroler PS5 DualSense.

W zeszłym miesiącu w Europie sprzedaż subskrypcji osiągnęła 1,37 miliona, co oznacza spadek o 4% w porównaniu ze styczniem 2022 r. Sprzedaż gier spadła jeszcze bardziej. W zeszłym miesiącu w Europie sprzedano 12,1 miliona gier, co oznacza spadek o 19% w porównaniu z tym samym okresem rok wcześniej. Analitycy wymieniają brak gry porównywalnej z zeszłorocznym hitem Pokémon Legends: Arceus jako jedną z przyczyn spadku sprzedaży gier. Styczeń 2023 był jednak dobrym miesiącem dla serii FIFA, Call of Duty, Grand Theft Auto 5 i Red Dead Redemption 2, które radziły sobie lepiej niż rok wcześniej. Jednak Mario Kart 8: Deluxe rozczarowało wydawców 37% spadkiem sprzedaży. Na listach przebojów pojawiło się kilka nowych gier. Remake Dead Space od EA zajął szóste miejsce. Gra wychodzi nieco ponad miesiąc po bardzo podobnym Protokole Callisto, który przez pierwsze dwa tygodnie radził sobie lepiej niż Dead Space w tym samym okresie.

Wśród innych nowości na listach przebojów znalazł się szereg gier skierowanych na typowy dla tej pory roku rynek japoński. Forspoken na PS5 jest na 11. miejscu, tuż przed Fire Emblem Engage od Nintendo. Tymczasem One Piece Odyssey firmy Bandai Namco zajmuje 16. miejsce.

Źródła:

Przemysł gier Przemysł gier

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz