Według TrendForce wysoka inflacja doprowadziła do spadku popytu na elektronikę użytkową. Dzięki temu globalna sprzedaż pamięci DRAM wyniesie 17,3 miliarda dolarów w 2022 roku, co oznacza spadek o 4,6% rok do roku. Wyniki finansowe różnych producentów modułów pamięci DRAM znacznie się różnią ze względu na fakt, że działają oni w różnych obszarach i stosują różne strategie biznesowe.
Analitycy TrendForce szacują, że pięciu największych dostawców modułów DRAM odpowiadało za 90% całkowitej sprzedaży modułów pamięci w 2022 roku. Jednocześnie dziesięciu największych dostawców odpowiadało za 96% przychodów na rynku światowym. Dominującą pozycją na rynku z 78% udziałem pozostaje firma Kingston. Pomimo słabego popytu ze strony klientów końcowych silna pozycja marki Kingston i rozbudowany łańcuch dostaw produktów ograniczyły spadek przychodów do 5,3%.
Należy zauważyć, że różnice we wskaźnikach przychodów wśród producentów wynikają z faktu, że różne marki stosują różne strategie biznesowe. Tym samym plasujący się na drugim miejscu w rankingu Ramaxel zaobserwował w 2022 roku imponujący wzrost na poziomie niemal 90%. Wzrost ten wynika jednak w dużej mierze z silnego spadku w 2021 r. W zeszłym roku Ramaxel poczynił znaczne postępy w segmencie serwerowej pamięci DRAM, a także wykazał silny wzrost dostaw do producentów OEM komputerów PC. Wszystko to przyczyniło się do wzrostu przychodów w 2022 roku.
Pierwszą trójkę zamyka firma ADATA, która specjalizuje się głównie w produktach konsumenckich. W ubiegłym roku firma rozszerzyła działalność na nowe obszary, jednak udział producenta w rynku światowym jest niewielki, dlatego trudno mu oprzeć się powszechnemu spadkowi popytu. W rezultacie przychody ADATA w 2022 roku spadły o 10%. POWEV, dzięki sukcesowi swojej marki na rynku eSportu oraz zastosowaniu różnych modeli sprzedaży produktów, był w stanie zwiększyć swoje przychody o 12,7%. Pozwoliło to producentowi zająć czwarte miejsce w rankingu największych producentów pamięci DRAM. Kimtigo, pomimo agresywnego rozwoju produktów i globalnej ekspansji, nie było w stanie przezwyciężyć negatywnych skutków spadającego popytu na elektronikę użytkową. Doprowadziło to do spadku przychodów w 2022 roku, ale mimo to producent awansował na piąte miejsce w rankingu.
Smart Modular, firma skupiona na rynku przemysłowym, stanęła w obliczu problemów spowodowanych inflacją, która wpłynęła na ograniczenie budżetów przedsiębiorstw na zakupy sprzętu. Spowodowało to spadek przychodów o 16,1%. Patriot Memory w raportowanym okresie zwiększył przychody o 15,1%, co pozwoliło mu awansować na siódme miejsce w rankingu. Innodisk pomimo spadku przychodów o 17,8% przesunął się z dziewiątego na ósme miejsce w rankingu producentów pamięci DRAM. Team Group odnotowała spadek przychodów o 21,4%, natomiast spółka Apacer, która zamknęła pierwszą dziesiątkę, odnotowała spadek przychodów o 16,6%.
Warto zaznaczyć, że w rankingu TrendForce nie znalazły się firmy, które oprócz modułów pamięci same produkują także chipy, czyli Samsung, Micron i SK hynix. Ocena jest również obliczana na podstawie raportów publicznych i dlatego nie jest wyczerpująca.