Sprzedaż laptopów spadła w ostatnim kwartale, a w tym kwartale spadnie jeszcze bardziej

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Podczas gdy ostatni kwartał roku tradycyjnie charakteryzował się silnym popytem na elektronikę, czwarty kwartał 2022 r. był wyjątkiem, ponieważ popyt został osłabiony przez globalne pogorszenie koniunktury gospodarczej i rosnącą inflację. Według DigiTimes dostawy laptopów spadły o 16% w porównaniu z trzecim kwartałem i aż o 40% w porównaniu z czwartym kwartałem 2021 r. Co więcej, jest mało prawdopodobne, aby sytuacja poprawiła się w bieżącym kwartale, wynika ze statystyk DigiTimes Research.

Rynek notebooków konsumenckich został dotknięty nadmiarem zapasów, a sytuację producentów notebooków pogorszył wyraźny spadek popytu ze strony klientów korporacyjnych w czwartym kwartale. Pierwszy kwartał zawsze charakteryzował się sezonowym spadkiem koniunktury na początku roku, ale teraz dodamy do tego spowolnienie gospodarcze na rynkach północnoamerykańskim i europejskim. Nie wydaje się, aby popyt szybko powrócił do normalnego poziomu.

Według DigiTimes przewiduje się, że dostawy laptopów sześciu największych marek spadną w pierwszym kwartale. Największy dostawca laptopów, Lenovo, ma zapas notebooków na ponad 6 tygodni, a dostawy na kluczowe rynki w Europie i Chinach mają spaść o ponad 15% kwartał do kwartału.

Oczekuje się, że dostawy HP spadną sekwencyjnie o 20%. Trzeci co do wielkości dostawca laptopów, Dell, odnotuje kwartalny spadek o „zaledwie” 10% z powodu znacznej liczby zamówień korporacyjnych. Apple, mimo premiery nowych MacBooków Pro, ucierpi z powodu rosnących cen na rynkach poza USA, a nie największych zmian w nowych modelach.

Piąty i szósty największy producent laptopów, odpowiednio ASUS i Acer, stoi w obliczu mniejszego spadku, ponieważ dokładnie przeanalizowali swoje zapasy w czwartym kwartale ubiegłego roku. Sytuacja zaopatrzeniowa tajwańskich producentów kontraktowych pracujących dla innych firm raczej nie ulegnie poprawie, z możliwym wyjątkiem Wistron, który w modelu biznesowym liczy na dużą liczbę zamówień od Della.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz