Sprzedaż japońskiego sprzętu chipowego osiągnęła rekordową kwotę 17,2 miliarda dolarów

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

W segmencie półprzewodników dla japońskich producentów sprzętu rok 2022 był wcześniej uznawany za najbardziej „owocny”, gdyż pandemia i niedobory półprzewodnikowych komponentów samochodowych pobudziły rozwój branży, ale wyniki pierwszych siedmiu miesięcy tego roku pokazują, że kraj osiągnął nowy rekord przychodów z dostaw sprzętu do produkcji chipów wynoszących 17,2 miliarda dolarów.

Po pierwsze, kwota ta jest o 16,7% wyższa niż przed rokiem. Po drugie, przekracza dotychczasowe maksimum osiągnięte w 2022 r. W lipcu tego roku, jak zauważa TrendForce, powołując się na japońskie stowarzyszenie branżowe SEAJ, przychody lokalnych dostawców sprzętu do produkcji chipów wzrosły o około 24% w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, do 2,4 miliarda dolarów wzrostu przychodów obserwowanego od siedmiu lat miesięcy z rzędu, a liczbowo przez cztery miesiące przekraczała 10%. W ciągu dziewięciu miesięcy przychody ze sprzedaży sprzętu do produkcji chipsów pochodzenia japońskiego przekroczyły 2 miliardy dolarów. Niezmiennie przychody w lipcu wzrosły o 1,2%.

Ogólną tendencję potwierdzają także statystyki poszczególnych japońskich firm. Według Tokyo Electron, wysoki popyt na chipy do systemów sztucznej inteligencji przyczyni się do wzrostu rynku sprzętu do ich produkcji o ponad 5% do ponad 100 miliardów dolarów Międzynarodowe stowarzyszenie SEMI spodziewa się, że do końca tego roku przychody ze sprzedaży sprzętu do produkcji chipów wzrośnie o 3,4% do 109 miliardów dolarów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz