Sprawa Apple z grzywną na kwotę 14,3 miliarda euro może wrócić do sądu do ponownego rozpatrzenia

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Decyzja Europejskiego Trybunału Generalnego z lipca 2020 r. o uchyleniu rekordowej kary nałożonej przez Komisję Europejską na Apple w wysokości 14,3 miliarda euro za naruszenie przepisów dotyczących podatków i dotacji rządowych może zostać unieważniona. Giovanni Pitruzzella, rzecznik generalny Europejskiego Trybunału Generalnego, powiedział, że orzeczenie sądu niższej instancji na korzyść Apple „musi zostać uchylone” ze względu na błędy prawne.

Opinia rzeczników generalnych nie jest wiążąca, ale często wpływa na ostateczne decyzje Sądu Najwyższego UE – zauważyła Ars Technica. Zdaniem Pitruzzelli sąd „popełnił szereg błędów prawnych” oraz „nie dokonał prawidłowej oceny istoty i konsekwencji niektórych błędów metodologicznych”. Dlatego sąd musi „dokonać nowej oceny”.

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager powiedziała w 2016 r., że umowy podatkowe Apple z irlandzkim rządem w rzeczywistości nałożyły na firmę stawkę podatkową mniejszą niż 1% i zapewniły jej nieuczciwą przewagę nad konkurentami, łamiąc unijne przepisy dotyczące dotacji państwowych.

Komentując zalecenie rzecznika generalnego, Apple stwierdziło, że orzeczenie Europejskiego Sądu Najwyższego „wykazało całkowicie jasno, że Apple nie otrzymało żadnych korzyści ani pomocy rządowej”, w związku z czym „powinno zostać podtrzymane”.

Irlandia oświadczyła w czwartek, że nie preferowano Apple, którego europejska siedziba znajduje się w tym kraju. „Irlandia zawsze zajmowała stanowisko, że irlandzki podatek został zapłacony we właściwej wysokości i że Irlandia nie zapewniła Apple pomocy rządowej” – stwierdził w oświadczeniu irlandzki minister finansów Michael McGrath.

W 2018 roku Irlandia otrzymała od Apple 14,3 mld euro w ramach odzyskania nielegalnie uzyskanych ulg podatkowych wraz z odsetkami na mocy decyzji Komisji Europejskiej i umieściła je na rachunku powierniczym do czasu rozstrzygnięcia sprawy przed sądem.

Sprawa podatkowa Apple jest częścią szerszej kampanii rozpoczętej przez Komisję Europejską w 2013 roku przeciwko zawieraniu przez państwa członkowskie UE odrębnych umów podatkowych z amerykańskimi gigantami technologicznymi.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz