Amerykańska Komisja Handlu Międzynarodowego (ITC) przyznała, że Apple naruszył patent swojego konkurenta Masimo, co może skutkować zakazem importu niektórych modeli Apple Watch do USA.
W 2021 roku twórca technologii medycznych Masimo złożył skargę do ITC, oskarżając Apple o naruszenie patentów dotyczących metod pomiaru poziomu tlenu we krwi. Pulsoksymetr realizujący tę funkcję jest montowany w większości modeli Apple Watch od 2020 roku. Agencja orzekła, że Apple naruszyła amerykańskie przepisy handlowe i wydała nakaz ograniczonego wykluczenia niektórych modeli Apple Watch, skutecznie zakazując ich importu do kraju. Administracja prezydencka kraju ma 60 dni na anulowanie decyzji departamentu – w przeciwnym razie Apple będzie musiał zaskarżyć decyzję w drodze odwołania.
Elektroniczny gigant ma kilka innych sposobów na uniknięcie zakazu. Po pierwsze, może wprowadzić zmiany w Apple Watchu, eliminując użycie technologii będącej przedmiotem testu – narzędzi programowych jest do tego wystarczająco dużo. Po drugie, Apple może spróbować dojść do porozumienia z Masimo, z którym od kilku lat toczy się postępowanie sądowe – skarżący twierdzi, że pozwany nie tylko ukradł jego technologię, ale także nakłonił część swoich pracowników, aby dodali tę funkcję do Apple Watcha.
Relacja między Masimo i Apple rozpoczęła się w 2013 roku, kiedy obie firmy próbowały dojść do porozumienia w sprawie partnerstwa: Apple rozważało włączenie technologii Masimo do swoich produktów, ale negocjacje nie zakończyły się niczym. Na etapie próbnym okazało się, że zarząd Apple pracował nad pomysłem wchłonięcia Masimo i mianowania jego dyrektora generalnego na wiceprezesa Apple ds. technologii medycznych. Ale gigant elektroniki porzucił ten pomysł, bo „przejęcia na taką skalę nie są w naszym stylu”, bo Masimo było wówczas wyceniane na 1 miliard dolarów. Zamiast tego Apple zaczął zwabiać pracowników swojego byłego potencjalnego partnera i opracowywać podobne rozwiązanie na jego własny.
Oficjalne stanowisko Apple w tej sprawie, wyrażone przez przedstawiciela, brzmi nieco inaczej: firma prowadziła wówczas negocjacje nie tylko z Masimo, ale także z innymi graczami z sektora technologii medycznych. Współpraca z Masimo nie układała się, bo skupiała się na systemach klinicznych i medycznych, a nie na segmencie konsumenckim. Jednak wiele małych firm skarżyło się na zachowanie Apple na przestrzeni lat. Twierdzą, że w większości przypadków technologiczny gigant kierował się jednym schematem: negocjowaniem partnerstw, poszukiwaniem rozwiązań technologicznych, wycofywaniem się z negocjacji, a następnie dalszym włączaniem do swoich produktów własnych odpowiedników tych rozwiązań.
Apple opracowało inny typowy scenariusz z AliveCor. Początkowo firma produkowała akcesoria do wykonywania elektrokardiogramów za pomocą Apple Watch. W 2018 roku akcesoria te przestały działać i zostały zastąpione własnym produktem Apple. Apple został uznany za winnego naruszenia patentów, jednak uzyskał ich unieważnienie za pośrednictwem powołanej w celu ochrony przed trollami patentowymi Komisji ds. Procesów Patentowych i Apelacyjnych, a decyzja ITC w sprawie zakazu importu automatycznie stała się nieważna. AliveCor odwołuje się obecnie od decyzji o unieważnieniu swoich patentów.