Firma lotnicza SpaceX zaprezentowała ogółowi społeczeństwa skafandry kosmiczne EVA (Extravehcular Activity), które zostaną wykorzystane podczas pierwszego w historii spaceru kosmicznego ze statku kosmicznego Crew Dragon w ramach programu Polaris. Kombinezony SpaceX do spacerów kosmicznych są wzorowane na skafandrach kosmicznych firmy używanych już podczas misji załogowych.
Inżynierowie SpaceX wprowadzili wiele zmian w projektach istniejących skafandrów kosmicznych firmy, aby nadawały się do użytku poza statkiem kosmicznym. Między innymi poprawiono konstrukcję ruchomych części skafandra i poprawiono termoregulację. Przeprojektowany hełm ma nową powłokę, która lepiej chroni oczy astronautów przed światłem słonecznym. W hełmie zintegrowany jest także wyświetlacz head-up, który podczas spacerów kosmicznych będzie wyświetlał informacje o stanie skafandra.
Kombinezony EVA zostaną po raz pierwszy użyte podczas misji Polaris Dawn, która jest częścią programu Polaris finansowanego przez miliardera Jareda Isaacmana. On i trzej inni członkowie załogi udają się w turystyczny lot w kosmos, gdzie planowane jest wejście w stan nieważkości ze statku Crew Dragon. Należy pamiętać, że statek SpaceX nie ma śluzy powietrznej, więc wszyscy członkowie załogi będą musieli używać nowych skafandrów kosmicznych, ponieważ podczas spaceru kosmicznego na statku nastąpi dekompresja.
Według doniesień dwóch z czterech członków załogi opuści Crew Dragon podczas misji Polaris Dawn. W tym celu wykorzystane zostanie urządzenie Skywalker, umieszczone przy przednim włazie i posiadające uchwyty na dłonie. Podczas tego zadania zbierane będą dane na temat efektywności skafandrów kosmicznych EVA, a także tego, jak wygodne są w pracy w przestrzeni kosmicznej.
Nowe skafandry kosmiczne SpaceX przeszły już szeroko zakrojone testy laboratoryjne, w tym test, podczas którego kapsułę Crew Dragon umieszczono w komorze próżniowej, a następnie rozhermetyzowano. Wiceprezydent SpaceX Stu Keech zauważył podczas prezentacji, że wszystkie testy przebiegły zgodnie z oczekiwaniami.
SpaceX zauważyło również, że te skafandry kosmiczne będą ważnym krokiem w kierunku stworzenia skalowalnego projektu skafandra kosmicznego na potrzeby przyszłych długoterminowych misji, w tym budowy bazy na Księżycu i miasta na Marsie. Firma twierdzi, że misje te będą wymagały milionów skafandrów kosmicznych.
Do spacerów kosmicznych SpaceX potrzebowało czegoś więcej niż tylko nowych skafandrów kosmicznych. Sam statek Crew Dragon musiał zostać poważnie zmodernizowany. Inżynierowie firmy zintegrowali w niej np. system rozprężania, który pozwoli na przywrócenie ciśnienia wewnątrz kapsuły po zakończeniu spaceru kosmicznego.
Jeśli chodzi o nadchodzącą misję Polaris Dawn, czas jej realizacji był ograniczony koniecznością stworzenia nowych skafandrów kosmicznych. Teraz, gdy prace te zostały zakończone, SpaceX planuje wysłać załogę w przestrzeń kosmiczną na początku lata. W tym celu wykorzystana zostanie rakieta nośna Falcon 9, która wyniesie statek Crew Dragon na orbitę eliptyczną o długości od 190 do 1200 km. Następnie statek zwiększy punkt apogeum do 1400 km i pozostanie na tej orbicie przez jakiś czas, zbierając dane na temat zwiększonego promieniowania. Następnie wysokość orbity zostanie obniżona do 700 km, gdzie planowane jest przeprowadzenie spaceru kosmicznego. Oprócz eksperymentów naukowych członkowie załogi będą testować niezawodność komunikacji z Ziemią za pośrednictwem satelitów Space Starlink.
Źródła:
SpaceX Wiadomości kosmiczne Świergot Komentarz ( ) Wieczorne 3DNews W każdy dzień powszedni wysyłamy podsumowanie wiadomości bez żadnych bzdur i reklam. Dwie minuty na przeczytanie – i jesteś świadomy głównych wydarzeń. Powiązane materiały Na platformę startową przetoczono statek kosmiczny Boeing Starliner – pierwszy lot załogowy rozpocznie się już następnej nocy Chiny wystrzeliły sondę, która ma dostarczyć ziemię z niewidocznej strony Księżyca 60% aktywnych satelitów na orbicie należy do SpaceX Obserwacje milionów galaktyk i kwazarów podają w wątpliwość model przyspieszonej ekspansji Wszechświata Sonda Psyche skontaktowała się z Ziemią za pomocą wiązki lasera z odległości 226 mln km – prędkość osiągnęła 25 Mbit/s Japoński satelita wykonał „pierwsze w historii” zdjęcie z bliska kawałka śmiecia kosmicznego