SpaceX Elona Muska rozpoczęło przygotowania do globalnych testów satelitarnego systemu komunikacji komórkowej Starlink. Według PCMag firma złożyła wniosek do amerykańskiej Federalnej Komisji Łączności (FCC) o pozwolenie na testowanie systemu w wielu krajach poza Stanami Zjednoczonymi, w tym w Australii, Kanadzie i Japonii.
Z dokumentów wynika, że testy technologii umożliwiającej podłączenie zwykłych smartfonów do satelitów Starlink powinny rozpocząć się poza Stanami Zjednoczonymi 1 maja i potrwać 180 dni. W ramach testów SpaceX bezpośrednio zapewni połączenia internetowe z satelitów Direct to Cell do zwykłych smartfonów.
W USA SpaceX planuje zapewnić komórkowe łącza szerokopasmowe we współpracy z AT&T. W pozostałych krajach spółka zawiera umowy o współpracy z lokalnymi operatorami telekomunikacyjnymi w zakresie wykorzystania posiadanego przez nich koncesjonowanego widma radiowego do zapewnienia swoim klientom satelitarnego dostępu do Internetu. Ma już umowy z siedmioma operatorami, w tym z Rogers w Kanadzie, Optus w Australii i KDDI w Japonii.
W zgłoszeniu złożonym do FCC firma stwierdziła, że może rozszerzyć testy komórkowe Starlink na cztery inne rynki, w tym Nową Zelandię, Chile, Peru i Szwajcarię. Wcześniej jednak będzie musiała uzyskać pozwolenie na przeprowadzenie testów „od odpowiednich władz lokalnych”.
„Testy będą kontynuowane do czasu uzyskania przez SpaceX zgody komercyjnej na zapewnienie dodatkowego zasięgu kosmicznego od FCC i odpowiednich władz lokalnych” – zauważyła SpaceX w zgłoszeniu przesłanym do FCC.
Pod koniec ubiegłego miesiąca firma otrzymała zgodę FCC na rozszerzenie testów komórkowych Starlink w USA, w tym w Kalifornii, Waszyngtonie, Teksasie i na Hawajach. W ciągu najbliższych kilku miesięcy SpaceX planuje wystrzelić do 840 nowych satelitów Starlink z funkcją Direct to Cell.
Całkiem możliwe, że jeszcze w tym roku, po uzyskaniu zgody FCC, nowa usługa Starlink stanie się dostępna dla klientów T-Mobile. Początkowo usługa będzie obsługiwać wyłącznie wiadomości tekstowe, a obsługa połączeń telefonicznych ma pojawić się w przyszłym roku.