SpaceX przeprowadził statyczną próbę ogniową pierwszego stopnia statku kosmicznego Starship – nie wszystkie silniki działały

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
3 min. czytania

SpaceX przeprowadził statyczny test ogniowy silników pierwszego stopnia Booster 7 prototypu statku kosmicznego. Ten ostatni jest przeznaczony do lotów na Księżyc i w przestrzeń kosmiczną. Podczas testów pracowało 31 z 33 silników – dwa silniki pozostały wyłączone.

Jak się okazało, podczas testów w Starbase w Teksasie pierwotnie planowano przetestować wszystkie 33 silniki, ale zespół wyłączył jeden silnik tuż przed rozpoczęciem testów, a drugi sam przestał działać. Według szefa firmy Elona Muska (Elon Musk), regularnie eksploatowane silniki wciąż wystarczają, by wejść na orbitę.

Statyczna próba ogniowa trwała, zgodnie z wcześniejszymi planami, około 7 sekund. SpaceX potencjalnie rozważa statek kosmiczny jako rewolucyjny system transportowy, który pozwoli w przyszłości na kolonizację Marsa i sprawi, że inne pozaziemskie projekty będą „opłacalne ekonomicznie”.

Statek składa się z dwóch elementów – ciężkiego dopalacza pierwszego stopnia Super Heavy oraz 50-metrowego statku drugiego stopnia, właściwie zwanego Starship. Zarówno pierwszy, jak i drugi element są w pełni wielokrotnego użytku, oba napędzane silnikami Raptor nowej generacji. 33 otrzymało pierwszy etap, a 6 – drugi.

SpaceX od miesięcy przygotowuje Booster 7 i prototyp statku kosmicznego o nazwie Ship 24 do lotu orbitalnego. Prace obejmowały próbę z tankowaniem obu stopni – próba odbyła się pod koniec stycznia, a także serię krótkich statycznych prób ogniowych silników, podczas których konstrukcja pozostawała na ziemi. We wrześniu ubiegłego roku przetestowano wszystkie sześć silników Starship, a dwa miesiące później przetestowano 14 z 33 silników Booster 7. Ostatni test był prawdopodobnie ostatnim przed lotem, który ma się odbyć w marcu.

Oczekuje się, że para pierwszego stopnia Booster 7 i Ship 24 będzie najpotężniejszą rakietą, jaka kiedykolwiek poleciała w kosmos, wyprzedzając rakietę Space Launch System (SLS) NASA, która do niedawna zajmowała pozycję lidera i zapewniała realizację misji księżycowej Artemis 1. Jeśli SLS generuje ponad 4 miliony kg ciągu, to 33 silniki Raptor są w stanie dostarczyć dwa razy więcej przy pełnej mocy.

Booster 7 po locie orbitalnym powinien wrócić na Ziemię, lądując w Zatoce Meksykańskiej wkrótce po starcie, a Statek 24 raz okrąży planetę, a następnie rozbije się na Oceanie Spokojnym w pobliżu Hawajów.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz