SoftBank przetestował w Rwandzie technologię, która pozwala zapewnić komunikację 5G użytkownikom smartfonów bez klasycznych stacji bazowych. Jak podała firma, w ramach misji rozmieszczono drony stratosferyczne zasilane energią słoneczną (HAPS).
Projekt był realizowany wspólnie z władzami lokalnymi i rozpoczął się 24 września 2023 roku. Firmy pomyślnie przetestowały działanie sprzętu 5G w stratosferze, sprzęt komunikacyjny został wystrzelony na wysokość do 16,9 km, gdzie był testowany przez 73 minuty. Podczas testów przeprowadzono rozmowę wideo w technologii 5G za pomocą usługi Zoom z placówki w Rwandzie z członkami zespołu SoftBank w Japonii.
Firma twierdzi, że jest to pierwsze na świecie publicznie ogłoszone połączenie 5G wykorzystujące stratosferyczną platformę HAPS. Lot z manekinem odpowiedniego wyposażenia odbył się już w czerwcu, a memorandum o porozumieniu strony podpisały w 2020 roku. SoftBank twierdzi, że wyniki testów przekroczyły wszelkie oczekiwania, a nowe technologie pomogą zniwelować przepaść cyfrową. W przyszłości możliwość komercyjnego wykorzystania zostanie rozważona wspólnie z władzami Rwandy.
Platformy HAPS, w tym różnego rodzaju drony i nadmuchiwane balony, mają potencjał do zapewnienia łączności na obszarach wiejskich i odległych bez wysokich kosztów instalowania stacji bazowych, wystrzeliwania satelitów i/lub używania specjalnych odbiorników. Stosunkowo niedrogie drony mogą zapewnić wielomiesięczną komunikację na dużych obszarach bez znacznych kosztów.
Po eksperymencie SoftBank i władze Rwandy zamierzają kontynuować badania nad potencjałem HAPS i komercyjnym zastosowaniem technologii nie tylko w Rwandzie, ale także w innych regionach Afryki, które nie mają stabilnego łącza internetowego. Dziś SoftBank jest w trakcie przejęcia HAPSMobile, założonego w 2017 roku wspólnie z amerykańskim AeroVironment. Po przejęciu SoftBank będzie kontynuował rozwój platform HAPS.
SoftBank inwestuje także w inne firmy, które opracowują i produkują sprzęt wysokościowy, w tym satelity na niską orbitę okołoziemską i orbitę geosynchroniczną, a nawet balony. Wcześniej SoftBank zainwestował w projekt Google Loon, który polegał na wykorzystaniu balonów ze sprzętem telekomunikacyjnym. W obszarze HAPS aktywnie rozwijają się także inne firmy: BAE, Airbus, Avealto, Stratospheric Platforms, Sceye i Mira Aerospace, które również latem ubiegłego roku przeprowadziły udany lot testowy swojej platformy HAPS w Rwandzie.
Powiązane materiały:
Vodafone przyspieszy wdrożenie sieci 5G OpenRAN opartych na systemach Ampere Arm Produkcja rosyjskich stacji bazowych 4G zostanie zorganizowana na początku 2024 roku Zwiastun 5G: Verizon przedstawia mobilne centrum mikrodanych z obsługą satelity do sieci prywatnych i obliczeń brzegowych Komputery jednopłytkowe z serii Orange Pi 5 na platformie Rockchip otrzymały 32 GB pamięci RAM NPP Itelma zainwestuje 2 miliardy rubli. w organizacji produkcji płytek drukowanych dla elektroniki
Źródła:
Dynamika centrum danych SoftBanku