Smartwatch 5G już w przyszłym roku – Qualcomm wprowadza kompaktowy modem Snapdragon X35

Redaktor NetMaster
Redaktor NetMaster
2 min. czytania

Qualcomm zaprezentował Snapdragon X35, układ, który producent określa jako system 5G Modem-RF. Jest to kompletne rozwiązanie, w którym modem 5G jest uzupełniony o jednostkę RF. Według Qualcomm jest to pierwsze rozwiązanie obsługujące nowy standard 5G NR Light. Wraz z nią na rynku pojawią się smartwatche z obsługą 5G.

Snapdragon X35 jest oparty na modemie 3GPP Release 17 RedCap, charakteryzującym się niskim zużyciem energii i temperaturą pracy. Obsługuje sieci 5G do 6 GHz (poniżej 6 GHz), ale nie obsługuje fal milimetrowych (mmWave). Jako nowość wskazano obsługę pojedynczego kanału o szerokości 20 MHz, prędkość pobierania do 220 Mb / s i prędkość transferu 100 Mb / s, czyli wyższą niż w przypadku modemów 4G LTE. Nawiasem mówiąc, pracę w sieciach 4G LTE wspierają również nowe produkty.

Snapdragon X35 został zoptymalizowany pod kątem maksymalnej oszczędności energii, łatwości integracji i użytkowania, a jednocześnie wysokiej wydajności dla urządzeń o niewielkich rozmiarach. Producent nie podał dokładnych wymiarów Snapdragona X35, ale stwierdził, że są one mniejsze niż modemu mobilnego Snapdragon X70.

Ogólnie rzecz biorąc, Qualcomm pozycjonuje modem Snapdragon X35 jako rozwiązanie, które można zastosować w rolnictwie, budownictwie, górnictwie, edukacji, służbie zdrowia, handlu detalicznym, systemach inteligentnego miasta, urządzeniach wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Może być również stosowany w tabletach, laptopach, jako część różnych czujników oraz kamer bezpieczeństwa i routerów. Dzięki obsłudze dwuzakresowego GPS (L1+L5), Snapdragon X35 obsługuje precyzyjne funkcje lokalizacyjne. Dzięki temu nowość idealnie nadaje się do zastosowania w inteligentnych zegarkach. Pierwsze urządzenia ze Snapdragonem X35 raczej nie pojawią się przed przyszłym rokiem.

Udostępnij ten artykuł
Dodaj komentarz